Skip to content

Cementland

Mohol to byť splnený detský sen. Zábavný park v továrni na cement.

Približná doba čítania: 3 minúty

V industriálnej zóne na samom okraji mesta St. Louis leží na pravom brehu riek Mississippi parcela, na ktorej sa nachádzala továreň na cement Lafarge Cement Plant.

Spoza plotu s varovaním VSTUP ZAKÁZANÝ sa miesto nezdá nijako výnimočné. Továreň ukončila činnosť v 70. rokoch 20. storočia a od tej doby sem stavebné spoločnosti navozili tisíce vlečiek odpadu zo svojich stavieb. Okrem rady sil a 76 metrového komína tu nič nestojí. Pozri sa však poriadne a objavíš známky niečoho majestátneho, toho, čo sa z tohto miesta mohlo stač.

Cementland, St. Louis

V roku 2000 prechádzal okolo továrne na bicykli muž menom Bob Cassilly. Keď zbadal opustené budovy, hromady odpadu a neskrotenú zeleň, nadchla ho myšlienka na zakúpenie miesta a jeho pretvorenie na zábavný park na tému cementu, kde by sa ľudia mohli vyblázniť a robiť všetky veci, ktoré sú bežne v továrniach zakázané.

Sochár Cassilly mal už skôr ambiciózne plány, ktoré sa niekoľkokrát pokúsil realizovať. V roku 1983 kúpil starú továreň na obuv v centre St. Louis, v ktorej vykopal tunely, inštaloval tobogan a na strechu postavil ruské kolo, bazén plný guličiek a obrovskú preliezačku vytvorenú zo starých lietadiel a hasičských automobilov. Budova premenovaná na City Museum bola otvorená roku 1997 a dnes víta 700 000 návštevníkov ročne.

Cassillyho plány s bývalou továrňou na cement, ktorú nazval Cementland, boli ešte odvážnejšie. Chcel tu postaviť hrad s nádvorím, pyramídy, po ktorých by sa mohlo liezť, šmykľavky a sochy zvierat zo starých strojov z továrne. Taktiež mal v pláne postaviť točité schodisko okolo komína, aby mohli ľudia vyjsť hore a hádzať z neho kamene. (V roku 2005 povedal v rozhovore pre noviny Riverfront Time “Ešte to nemám úplne premyslené, ale v teorii je to bezchybné, všetci predsa radi hádžu kamene.”)

Cassilly pracoval na premene továrne vytrvalo celých 11 rokov. Sám prevážal hromady sute a postavil hrad, altánky, mosty medzi starými budovami a vykopal jazero, na ktorom by návštevníci mohli jazdiť na kanojkach.

26. septembra 2011 všetko však náhle skončilo. Cassilly bol nájdený mŕtvy v priestore objektu, potom čo jeho buldozér zišiel zo strmého kopca. Bolo mu 61 rokov.

Sen o Cementlande, veľkom podivnom ihrisku, na ktorom by sa dospelí mohli vrátiť do detstva, tak zostáva nevyplnený. Diskusia na téma čo by sa s miestom dalo urobiť, miestnych obyvateľov pravidelne zamestnáva, dodnes je však Cementland nenaplneným prísľubom, ktorý je nemožné definovať.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.065 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km