Skip to content

Zrúcanina hradu Ha Ha Tonka

Zrúcaniny európskeho hradu v americkom štátnom parku sú vlastne výsledkom smrti a smútku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na útese v štátnom parku s podivným názvom Ha Ha Tonka (vraj v preklade “smejúce sa vody”) sa nachádzajú ruiny sídla podnikateľa, ktoré akoby patrili do dávneho rozprávkového kráľovstva, ale v skutočnosti sú pozostatkami sna mŕtveho muža.

Ha Ha Tonka

Bohatý podnikateľ z Kansas City Robert Snyder mal sen postaviť zámok v európskom štýle priamo vo svojom milovanom Missouri. S týmto cieľom Snyder kúpil 5 000 akrov pôdy vrátane vlastného jazera a v roku 1905 začal pracovať na výstavbe sugestívneho sídla. Podnikateľ dokonca doviezol kamenárskych majstrov z Európy, aby dosiahol správny štýl, ale Snyder sa, žiaľ, nedožil dokončenia svojho vysnívaného domu. Výstavbu domu začal v roku 1905, ale Snyder v roku 1906 zahynul pri jednej z prvých automobilových nehôd v Missouri. Snyderov vysnívaný zámok však nezomrel spolu s ním.

Po jeho smrti Snyderovi synovia pokračovali v práci na stavbe a do roku 1920 sa im podarilo zámok dokončiť. Po dokončení stavby sa jeden zo Snyderových synov usadil v obrovskom hrade, až kým rodine nedošli peniaze kvôli súdnym sporom o práva na pozemky okolo pozemku hradu. Po tom, ako Snydera mladšieho depresia a chudoba vyhnali z domu, bola budova otvorená ako hotel a chata až do roku 1942, keď celú budovu úplne zničil požiar.

Štát odkúpil nehnuteľnosť v 70. rokoch 20. storočia a snažil sa zachovať rozpadnuté múry Snyderovho vysnívaného domu ako prvok v ich štátnom parku.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km