Skip to content

Replika Hubblovho vesmírneho teleskopu

V rodnom meste Edwina Hubbla sa nachádza zmenšený model prelomového teleskopu, ktorý bol pomenovaný na jeho počesť.

Približná doba čítania: 2 minúty

Replika Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu v zmenšenej mierke pripomína rodáka z Marshfieldu Edwina Hubbla. Hubble sa stal jedným z najznámejších astronómov 20. storočia, ktorý prispel k pochopeniu rozpínania vesmíru a k objasneniu veľkého tresku. NASA si jeho úspechy uctila tým, že Hubblov teleskop Deep Space pomenovala po tomto rodákovi z Missouri.

Hubble sa narodil 20. novembra 1889 V 20. rokoch 20. storočia, keď pracoval na Mount Wilson Observatory v Kalifornii, Hubble objavil existenciu nespočetného množstva galaxií mimo našej Mliečnej dráhy. Pri skúmaní správania týchto galaxií ich Hubble začal klasifikovať do rôznych typov a zhromaždil dôkazy, ktoré dokazovali, že vesmír sa rozpína zreteľným a merateľným spôsobom.

Hubblov vesmírny teleskop bol vypustený 24. apríla 1990. Vesmírne observatórium pomohlo vedcom pozorovať vzdialené hviezdy a galaxie, ako aj planéty v našej slnečnej sústave. Počas viac ako 30 rokov prevádzky Hubble uskutočnil viac ako 1,5 milióna pozorovaní.

Hubble Telescope Replica Statue

Replika Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu vo veľkosti jednej štvrtiny, vážiaca 1 200 kg, stojí na námestí v centre mesta. Model vytvoril William Buesgen a 12. júna 1999 ho predstavila Historická spoločnosť okresu Webster.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.087 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km