Skip to content

Centum Cellas

Táto záhadná rímska veža sa nachádza hneď vedľa Belmonte v Portugalsku.

Približná doba čítania: 2 minúty

Len kúsok od Belmonte, v malom mestečku Colmeal da Torre, stojí záhadná veža, ktorá tu stojí už od 1. storočia nášho letopočtu.

Pri jazde po ceste N18 smerom na juh, keď už takmer prichádzate do Belmonte, návštevníkov privíta strašidelná veža stojaca v diaľke úplne vľavo. Stavba pripomína starú kamennú korunu, ktorú navštevujú kŕdle vtákov, lietajú okolo budovy a hniezdia v skalných štrbinách. Akonáhle návštevníci vstúpia do veže, vládne tu strašidelný pocit.

Centum Cellas

Predpokladá sa, že veža je rímska vila známa ako Villa a Lúcio Cecílio a patrila obchodníkovi z jednej z najbohatších oblastí na ťažbu rudy v Rímskej ríši.

Existujú však aj iné teórie o jej pôvode. Jedna z teórií predpokladá, že stavba bola väzením so 100 celami, odtiaľ pochádza názov “Centum Cellas”, kde bol údajne väznený svätý Cornélio. Niektorí sa tiež domnievajú, že budova mohla byť rímskym stanovišťom pre vojsko. Archeologické práce v 60. a 90. rokoch 20. storočia naznačujú, že v skutočnosti išlo len o vilu.

Veža má obdĺžnikový tvar a výšku približne 12 metrov, nemá strechu ani podlahu. Okolo budovy sa nachádza aj niekoľko okien. Objekt je oplotený, ale vstupné sa neplatí (sú tu dve otvorené brány). Na mieste prebiehajú archeologické práce, ale návštevníci môžu vstúpiť do vnútra veže.

Portugalsko ponúka ďalšie miesta

Portugalsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Portugal
Hlavné mesto: Lisabon
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 92212 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: PRT/PT
Internetová doména: .pt
Predvoľba telefónneho čísla: +351

Blízke miesta do +/- 300km