Skip to content

Most 516 Arouca

Najdlhší visutý most pre peších na svete visí viac ako 175 metrov nad riekou Paiva.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pri každom kroku sa kovová mreža mosta 516 Arouca mierne rozhojdá. Väčšina visutých mostov to do istej miery robí, ale na novootvorenom moste, ktorý visí 175 metrov nad rýchlo tečúcou riekou, je to obzvlášť nepríjemné. Most 516 Arouca je s dĺžkou 516 metrov najdlhším mostom svojho druhu na svete.

Most sa nachádza v portugalskom geoparku Arouca, kde krajinu charakterizujú vysoké hory a úzke údolia riek. Most 516 Arouca sa klenie cez rieku Paiva, spájajúci zráz vodopádu Aguieiras a roklinu Paiva.

Tento výdobytok moderného inžinierstva sa inšpiroval projektmi z minulosti vrátane mostov postavených Inkami, ktoré kedysi preklenovali údolia pohoria Andy. Oceľové laná vedú po celej dĺžke mosta, ktorý je ukotvený dvoma masívnymi vežami v tvare písmena V stojacimi na oboch koncoch. Pešia trasa a bočné zábradlia sú vyrobené z kovových mreží. Okrem toho, že tieto mriežky ponúkajú nerušený výhľad na okolité hory a rieku pod nimi, konštrukcia je vďaka nim stabilnejšia pri silnom vetre.

Po troch rokoch výstavby bol most 516 Arouca dokončený v júli 2020. Pre verejnosť bol otvorený v máji 2021. Vďaka svojej dĺžke je najdlhším visutým mostom pre peších na svete, pričom tento rekord predtým držal 494-metrový visutý most Charlesa Kuonena vo Švajčiarsku.

Chôdza po moste údajne trvá približne 10 minút. Počas prechodu môžeš vidieť ďalšie miesta v geoparku Arouca vrátane vodopádu Aguieiras, chodníkov Paiva, mosta Alvarenga a rokliny Paiva. Na iných miestach v parku si môžeš pozrieť archeologické náleziská, ako sú neolitické hroby a rímske ruiny, alebo sa zúčastniť na dobrodružných aktivít, ako je rafting, jazda na kajaku a horská cyklistika.

Portugalsko ponúka ďalšie miesta

Portugalsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Portugal
Hlavné mesto: Lisabon
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 92212 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: PRT/PT
Internetová doména: .pt
Predvoľba telefónneho čísla: +351

Blízke miesta do +/- 300km