Skip to content

Koncentračný tábor Dachau

Prototyp všetkých nacistických koncentračných táborov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Toto je zrejme najznámejší zo všetkých koncentračných táborov v Nemecku. Zároveň bol úplne prvý. Zriadili ho krátko nato, čo sa Hitler chopil moci, a keďže ho oslobodili len tesne pred koncom vojny, fungoval najdlhšie zo všetkých.

Pôvodne mal slúžiť primárne pre politických väzňov a ďalšie “neželané” osoby. Posielali sem aj Židov, ale nebol to vyhladzovací tábor ako Osvienčim. Nevyužívali sa tu žiadne plynové komory na systematické vraždenie, len na dezinfekciu oblečenia. Predsa to však bolo stále smrtiace namiesto a z 200 000 ľudí, ktorých poslali do Dachau, tu zahynulo viac ako 40 000. Zhruba štyri pätiny väzňov však prežili, aj keď si odniesli trvalé duševné a niekedy aj fyzické následky.

Dachau dnes patrí k najnavštevovanejším pamätným miestam tohoto druhu a cieli najmä na medzinárodné publikum. Okrem toho sa k nemu dá pomerne ľahko dostať, jazdia sem dokonca linky verejnej dopravy z Mníchova. Z pôvodného tábora ešte vždy stojí brána, krematórium, väznica (väzenie vo väzení) a niekoľko ďalších budov. Obnovili sa strážne veže a oplotenie. Hlavná časť tábora je takmer prázdna, keďže neprežil ani jeden z pôvodných drevených barakov, hoci dva boli neskôr zrekonštruované. Umiestnenie všetkých ostatných dnes naznačujú obdĺžnikové miesta vysypané štrkom.

V jednej z väčších obytných budov sídli excelentná expozícia, ktorá ide do hĺbky a pokrýva celú históriu tábora aj širší historický kontext. V ponuke sú tiež komentované prehliadky (takisto v angličtine) po priestore tábora.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km