Skip to content

Veľká milimetrová sústava Atacama (ALMA)

Na púšti Atacama sa nachádza jedno z najmodernejších rádiových observatórií na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Čile je obľúbeným miestom pre teleskopy vďaka suchému vzduchu, tmavému prostrediu a vysokej nadmorskej výške. Pomáha aj to, že južná obloha je mimoriadne zaujímavá, pretože práve tam môžete vidieť jadro Mliečnej cesty.

Okrem optických pozorovaní je Čile ideálne aj na milimetrové a rádiové pozorovania vďaka tomu, že v tejto oblasti je málo rušivého žiarenia, napríklad z mobilných telefónov a WiFi. Najväčším z takýchto teleskopov je Atacama Large Millimeter Array (ALMA).

ALMA sa nachádza vo výške 5 000 metrov nad morom. Teleskop pozostáva zo 66 antén s priemerom takmer 12 metrov, ktoré spolu vytvárajú jednu gigantickú anténu s dĺžkou až 16 kilometrov, vďaka čomu majú astronómovia oveľa lepšie rozlíšenie, než ponúka akýkoľvek iný prístroj.

Veľká milimetrová sústava Atacama

Pomocou tohto teleskopu astronómovia využívajú schopnosť milimetrového žiarenia pozerať sa priamo cez prekážky, ktoré by boli v optických vlnových dĺžkach nepriehľadné. Vďaka tomu je prístroj ideálny na pozorovanie prachu, protoplanetárnych diskov, slnečnej atmosféry a exoplanét.

Veľká milimetrová sústava Atacama

ALMA je otvorená na prehliadky raz týždenne, ale prehliadku si musíte rezervovať niekoľko mesiacov vopred. Miesto prevádzky sústavy ALMA, kde sa nachádzajú antény (vo výške 5 000 m), nie je prístupné širokej verejnosti. Pre návštevníkov je otvorený objekt ALMA Operations Support Facility. Ak máte pocit šťastia, môžete riskovať a jednoducho prísť v čase prehliadky a dúfať, že niektorí, ktorí si ju rezervovali, neprišli. Prehliadka je bezplatná.

Čile ponúka ďalšie miesta

Čile - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Chile
Hlavné mesto: Santiago
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 12. február 1810
Rozloha: 756096 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: čilské peso
Kód meny: CLP
Kurz (za 1 € dostaneš): 968.969 CLP
Medzinárodný kód krajiny: CHL
Internetová doména: .cl
Predvoľba telefónneho čísla: +56

Blízke miesta do +/- 300km