Skip to content

Rádiotechnologická továreň Jupiter

Obrovská továreň na výrobu strojov zo sovietskej éry na predmestí Pripiať, ktorá je už dávno opustená.

Približná doba čítania: 2 minúty

Továreň Jupiter je rozsiahly opustený komplex továrne na elektroniku, ktorý sa nachádza na okraji mesta Pripiať, vo vnútri černobyľskej ochrannej zóny na severe Ukrajiny.

Pripiať, plánované mesto pri Černobyľskej jadrovej elektrárni, ktorá bola otvorená v roku 1970, bola deviatym takýmto atomgradom postaveným v ZSSR na ubytovanie pracovníkov jadrovej elektrárne a ich rodín.

Keď v apríli 1986 došlo k černobyľskej havárii, v Pripjati žilo približne 50 000 ľudí. Elektráreň bola najväčším zamestnávateľom v meste; druhým bol závod Jupiter s približne 3 500 zamestnancami.

V roku 1980 sa rozhodlo, že v Pripjati bude stáť nová továreň na výrobu elektroniky. Jupiter tu oficiálne vyrábal kazetové magnetofóny a elektronické komponenty pre domáce spotrebiče. V skutočnosti sa tu tajne vyrábali polovodičové súčiastky pre sovietsku armádu a boli tu umiestnené skúšobné dielne pre experimentálne robotické systémy.

Po černobyľskej havárii bola Pripiať evakuovaná a opustená, časti továrne Jupiter však zostali v prevádzke, predovšetkým na rádiologické experimenty. To trvalo až do roku 1996, potom bola tiež opustená.

Dnes sú pozostatky továrne Jupiter miestom slávneho rozpadu, ktoré si pomaly berie späť príroda, rovnako ako zvyšok mesta v okolí. Mnohé z toho, čo sa tam nachádza, vyzbierali čističi. Predpokladáme, že všetko, čo ostalo na mieste, je silne ožiarené.

Ukrajina ponúka ďalšie miesta

Ukrajina - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Україна
Hlavné mesto: Kyjev
Úradné jazyky: ukrajinčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 24. augusta 1991
Rozloha: 603628 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: hrivna (=100 kopejok)
Kód meny: UAH
Kurz (za 1 € dostaneš): 43.585 UAH
Medzinárodný kód krajiny: UKR/UA
Internetová doména: .ua
Predvoľba telefónneho čísla: +380

Blízke miesta do +/- 300km