Skip to content

Pyramída v Tirane

Od roku 1944 do roku 1992 vládol v Albánsku tvrdý komunistický ideál, ktorý sa riadil podľa vzoru stalinizmu. Pamätné miesta, ako napríklad pyramída v Tirane, stále pripomínajú temné dni.

Pyramída v Tirane

Táto nemiestna pyramída bola postavená ako múzeum na počesť Envera Hodžu, bývalého albánskeho vodcu, ktorý desaťročia po smrti ruského diktátora presadzoval ideály stalinizmu. Navrhli ju Hodžova dcéra a zať, aby zachovali vodcov odkaz, čím si vyslúžila neformálny názov “Mauzóleum Envera Hodžu”. Múzeum si zachovalo svoj pôvodný účel až do roku 1991, a keď sa začali meniť národné postoje, menil sa účel priestorov, ktoré nakoniec viedli k jej zániku.

Keďže hlavný účel stavby pokrytej mramorovými dlaždicami sa menil z múzea na kongresové centrum, z vojenského skladovacieho priestoru na televíznu stanicu, striedanie vlastníkov viedlo k masívnemu zanedbávaniu. V kombinácii s nepopulárnym komunistickým odkazom spojeným s jej výstavbou sa budova začala vykrádať kvôli materiálu a pokrývať grafitmi, čo viedlo k jej súčasnému chátraniu.

Pyramída, Tirana, Albánsko

Hoci pyramída v Tirane nie je úplne nevyužitá (stále v nej pôsobí nezávislá albánska vysielacia spoločnosť), vláda sa snaží odhlasovať jej zbúranie. Proti tomuto hlasovaniu však protestujú miestni obyvatelia, ktorí by radi videli, že kúsok ich dedičstva (akokoľvek temného) zostane zachovaný.

8RFC+7J, Tirana 1001, Albania
41.3231875,19.8215625
Stiahni si KML súbor
Albánsko - Krátke info

Shqipëria
Miestny názov: Shqipëria
Hlavné mesto: Tirana
Úradné jazyky: albánčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 28. november 1912
Rozloha: 28748 km²
Mena: lek
Kód meny: ALL
Kurz (za 1 € dostaneš): 119.797 ALL
Medzinárodný kód krajiny: ALB/AL
Internetová doména: .al
Predvoľba telefónneho čísla: +355

Blízke miesta do +/- 300km