Skip to content

Cueva de Valporquero

Vďaka veľkolepým geologickým útvarom je jednou z najpôsobivejších jaskýň v Európe.

Približná doba čítania: 2 minúty

Približne 40 kilometrov severne od mesta León tečie rieka Torío, ktorá vedie do malej a krásnej dedinky Vegacervera. Pri výjazde z dediny sa nachádza Las Hoces, kde riečna erózia vápencovej skaly vytvorila roklinu s rozsiahlymi vertikálnymi stenami, z ktorých niektoré sú vysoké viac ako 100 metrov. Las Hoces de Vegacervera tvorí jeden z najpozoruhodnejších prírodných priestorov v Španielsku, ktorý je výsledkom trpezlivého boja vody so skalou.

Valporquero

Úzke údolie sa na niektorých miestach rozprestiera v šírke len 15 metrov. Je súčasťou krajiny neporovnateľnej krásy, v ktorej prevládajú bukové, dubové a borievkové lesy. Na dne údolia nás voda oslní svojím melodickým tokom medzi vŕbami a topoľmi. Na konci rokliny nás strmá cesta dovedie do Valporquero, kde sa nachádza vchod do jaskyne.

Cueva de Valporquero je jednou z najmladších jaskýň na Pyrenejskom polostrove, má len milión rokov. (V geologickom čase je to pomerne málo.) Zdá sa neuveriteľné, že studený potok, ktorý nás sprevádza od vchodu, vytvoril za tento čas pôsobivé útvary, ktoré z tohto priestoru robia skutočnú podzemnú katedrálu.

Valporquero

Cestičky, mostíky a schody vedú medzi stalaktitmi, stalagmitmi, hlbokými priepasťami, obrovskými stĺpmi a obrovskými dutinami. Bežná trasa nás vedie cez rôzne priestory so sugestívnymi názvami: Veľký kruhový objazd, Malé divy, Izba víl, Stalaktitový cintorín, Vysoká ulica, Osamelý stĺp, Veľké divy.

Na jar, keď je potok naplnený roztopeným snehom z okolitých hôr, šum vodných prúdov a vodopády robia z jaskyne ešte fascinujúcejšie miesto.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km