Skip to content

Dovolenkové mesto Perlora

Uzatvorené a rozpadajúce sa frankistické luxusné stredisko pre pracujúcich je stále plné života - zatiaľ.

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 1954 frankistický režim slávnostne otvoril Perlora Ciudad de Vacaciones – luxusné letovisko postavené pre pracujúcich, aby si mohli užívať dotovanú dovolenku pri mori. Predtým, ako sa cestovný ruch stal rozšíreným, letovisko poskytovalo všetkým vrstvám pracujúcich a ich rodinám možnosť cestovať a relaxovať pod otcovským dohľadom štátu.

Perlora Ciudad de Vacaciones

Na vrchole svojej slávy mohol hostiť až 2 000 pracovníkov na 15 dní zároveň. Spoločnosti mali prenajaté rôzne vily a obľúbené rekreačné domy losovali pre dobre pracujúcich zamestnancov. V dnes už zbúranej hlavnej rezidencii by sa mohli ubytovať aj pracovníci patriaci do poľnohospodárskych alebo rybárskych cechov. Všetky pobyty zahŕňali ubytovanie a stravu.

Rezort sa rozprestiera na ploche 50 hektárov a jeho kľukaté cesty vedú k trom samostatným plážam. Približne 150 jeho budov stále stojí, vrátane desiatok bizarných víl z polovice storočia, z ktorých niektoré až príliš doslovne odkazujú na asturské hórreo, ikonickú sýpku, ktorú možno vidieť v celom severošpanielskom regióne. Ďalšie budovy majú väčšiu architektonickú hodnotu, vrátane brutalistického katolíckeho kostola, dvoch jedální a hranatej recepčnej haly pokrytej drevom. Niektoré z budov sa rozpadajú, ale iné zostávajú v relatívne slušnom stave.

Perlora Ciudad de Vacaciones

Hoci letovisko v roku 2005 definitívne prestalo prijímať dovolenkujúcich pracovníkov, v lete toto veselé mesto duchov stále ožíva. Je pravdepodobné, že pred niektorými vilami, ktoré nazývajú svojimi, uvidíte postávajúce páry. Ďalší návštevníci využívajú miesta na pikniky a grilovanie, chodia na jeho pláže alebo sa len tak prechádzajú a myšlienky im skáču medzi predstavami o tom, čím toto miesto bývalo a čím by sa ešte mohlo stať.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km