Skip to content

Braña la Pornacal

Neobývaná dedina, ktorá zachováva a dokumentuje vidiecku architektúru a ohrozený spôsob života.

Približná doba čítania: 3 minúty

Braña de la Pornacal je najväčšia a najzachovalejšia zo stoviek brañas v severozápadnom Španielsku. Braña je sezónna osada charakteristická pre Astúriu a severný León, ktorú tradične obývali kočovní pastieri dobytka. Táto braña sa nazýva braña equinoccial, typ, ktorý je obývaný v jarných a jesenných mesiacoch. Braña sa nachádza v Kantábrijskom pohorí, vďaka čomu má Braña de la Pornacal neuveriteľný výhľad na hory a chladnejšie podnebie ako väčšina ostatných častí Španielska, ktoré majú teplejšie stredomorské podnebie.

Najpozoruhodnejšie na Braña de la Pornacal sú domčeky so slamenou strechou nazývané teitos. Sú jedinečné pre brañas a najčastejšie sa nachádzajú v obci Somiedo. Najmenej každých 15 rokov ich musia teitadores, vyškolení pokrývači, obnoviť škótskou metlou. Z tohto dôvodu mnohé z nich v celom regióne schátrali, ale tie v La Pornacal sú najzachovalejšie a najpočetnejšie, pretože v brañe sa nachádza 34 stavieb, z ktorých všetky sú teitos.

Kedysi bolo pasenie dobytka a dobytkárstvo jedným z dominantných spôsobov života v Astúrii, ale emigrácia a industrializácia túto tradíciu ohrozili. Mnohé z brañas, ktoré kedysi každoročne využívali pastieri, sú dnes v ruinách po celom Kantábrijskom pohorí. Vaqueiros de Alzada, málo početný marginalizovaný národ pochádzajúci zo západnej Astúrie a severného Leónu, je často spájaný s braňou, hoci je nepravdepodobné, že by ju tradične obýval. Ich vlastné brañy však majú mnoho podobností s La Pornacal a táto braña sa často používa na výučbu o ich tradičnom kočovnom spôsobe života a kultúre Vaqueiro. V okolí mesta La Pornacal sa nachádza mnoho brañas Vaqueiro. V poslednom čase sú kultúry dobytkárstva Vaqueiro aj iné kultúry, ktoré nie sú Vaqueiro, stredobodom úsilia o zachovanie a oživenie kultúry.

Braña de la Pornacal je jednou z menej navštevovaných kultúrnych pamiatok Španielska a Kantábrijské pohorie obklopujúce brañu je domovom kultúr, ktoré sa veľmi líšia od typického obrazu španielskej kultúry. La Pornacal je obklopená zelenými lesmi a horskými priesmykmi ideálnymi pre milovníkov prírody a je napojená na mnohé turistické trasy v Kantábrii. Nezabudnite tiež nájsť zvláštne tváre vytesané do bokov teitos.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34

Blízke miesta do +/- 300km