Skip to content

Dedina Gearrannan Blackhouse

Prenocujte v tejto pôvodne opustenej tradičnej škótskej dedine. 

Približná doba čítania: 3 minúty

Na vrchole kopca s výhľadom na búrlivý Atlantik sa nachádza malebná skupina kamenných domčekov. Táto kedysi opustená dedina uchováva kúsok minulosti Vonkajších Hebríd a zároveň slúži ako malebné miesto pre turistov, ktorí tu chcú stráviť noc alebo dve.

Gearrannan Blackhouse Village

Tento zhluk domčekov bol postavený koncom 19. storočia. Sú to tradičné čierne domy, ktoré kedysi dotvárali hebridskú krajinu.

Po stáročia v týchto jednoizbových príbytkoch žili obyvatelia vysočiny a ich dobytok. Domy, ktoré mali podlahy z ubitej hliny, múry z kameňa a slamené strechy, poskytovali útočisko pred divokým severoatlantickým počasím. Oheň v centrálnom ohnisku udržiaval teplo a priečka oddeľovala ľudí od hospodárskych zvierat, ktoré sa chovali na druhom konci budovy.

V rokoch 1945 až 1965 dostali ostatné domy typu crofts a blackhouses na ostrove Lewis tečúcu vodu a elektrinu. Ľudia v týchto domoch žili až do 70. rokov 20. storočia, kým sa zvyšní starší obyvatelia dediny nepresťahovali do modernejších domov, ktoré si nevyžadovali takú údržbu. Potom sa zdalo, že dedina bude stratená v čase, odsúdená na rozpad a chátranie, až z nej zostane len ruina.

Gearrannan Blackhouse Village

V roku 1989 sa však miestny fond Urras nan Gearrannan pustil do obnovy a zachovania týchto historických budov. Zrekonštruované blackhouses domy sú teraz k dispozícii ako prázdninové ubytovanie. Rodiny si môžu prenajať jednotlivé domčeky alebo sa môžu ubytovať v hosteli. Každá budova je pomenovaná podľa rodiny, ktorá v nej kedysi žila, a časti dediny slúžia ako múzeum, ktoré pripomína tento zašlý spôsob života na ostrove. Možno tu dokonca uvidíte niekoho, kto sa venuje tkáčstvu!

Počas pobytu sa určite vyberte aj mimo dediny. Obec leží na západnom pobreží ostrova Lewis a ponúka vynikajúci prístup k nádherným pobrežným túram.

Gearrannan Blackhouse Village

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.844 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km