Skip to content

Macleodov kameň

Tento stojaci kameň má jedinečnú kulisu vďaka niektorým z najlepšie hodnotených pláží v Spojenom kráľovstve.

Približná doba čítania: 2 minúty

Clach Mhic Leoid, ako sa tento stojaci kameň nazýva v gaelčine, je jedným z mnohých takýchto kameňov v Škótsku. Práve na súostroví Vonkajšie Hebridy môžu návštevníci nájsť pravdepodobne najvyšší kameň v krajine a jednu z najznámejších skupín stojacich kameňov. Macleodov kameň sa však od nich líši, pretože sa nachádza na dohľad od niektorých z charakteristicky jemných pieskov a tyrkysových vôd mnohých hebridských pláží.

Macleodov kameň

Kameň sa nachádza najbližšie k pláži Traigh Iar a neďaleko od nej je pláž Traigh Nisabost. Tieto dve pláže sa často spájajú s plážou Luskentyre ako pravdepodobne najznámejšie krajinné scenérie ostrova Harris. Práve vďaka tomuto pozadiu sa Clach Mhic Leoid odlišuje od prakticky všetkých ostatných stojacich kameňov v Škótsku. Okrem kulisy sa Macleodov kameň nachádza aj nad golfovým ihriskom, čo z neho robí špičku škótskeho štýlu.

Macleodov kameň

Hoci skutočný klan MacLeodovcov má svoj pôvod v legendárnom predkovi z 13. storočia známom ako Leod, samotný kameň vznikol ešte pred jeho narodením. Pochádza z prehistorického obdobia neolitu a predpokladá sa, že bol súčasťou rituálov vrátane pohrebných obradov. Predpokladá sa, že prstenec kameňov na úrovni zeme okolo hlavného kameňa ukazuje na zvyšky mohyly.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.861 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km