Skip to content

Metro Farm

Jedna z najčerstvejších druhov zeleniny v Soule sa pestuje na stanici metra.

Približná doba čítania: 3 minúty

Stanica metra v metropole s mrakodrapmi sa môže zdať ako nepravdepodobné miesto na pestovanie listovej zeleniny, ale presne to robí juhokórejský technologický startup Farm8 od septembra 2019. Farma spoločnosti Metro Farm, ktorá sa nachádza na stanici Sangdo na linke 7 soulského metra, je elegantná, presklená pestovateľská škôlka, v ktorej sa nachádzajú rady hydroponických pestovateľských políčok.

Stanica Metra, Soul

V žiari LED svetiel a za pozornosti automatizovanej technickej siete sa darí 30 odrodám organických jedlých rastlín vrátane mikrozeleniny, kvetín a klíčkov. Podľa spoločnosti Farm8 je podzemná vertikálna farma 40-krát účinnejšia ako jej tradičný náprotivok. Hoci poľnohospodársky experiment zaberá skromnú plochu 394 metrov štvorcových, denne vyprodukuje približne 30 kilogramov čerstvej zeleniny. Väčšina z nich ide priamo do šalátových mís a smoothies pre 1 000 zákazníkov, ktorí navštevujú priľahlú kaviareň Farm8.

“Chceme zmeniť vnímanie poľnohospodárstva,” povedal pre Rest of the World Lee Hwang-myung, senior manažér projektu. “Chceme povzbudiť ľudí, aby nevnímali poľnohospodárstvo ako niečo, čo patrí minulosti, ale ako súčasť budúcnosti.”

Záujem o mestské poľnohospodárstvo už nejaký čas rastie v Ázii, kde inovátori v niektorých najhustejšie obývaných mestách sveta hľadajú spôsoby, ako znížiť emisie uhlíka a zabezpečiť potravinovú nezávislosť pre svojich obyvateľov. Od roku 2015 vyrástlo viac ako 60 mestských fariem všade tam, kde sa to len dá, od bývalých pristávacích plôch pre vrtuľníky až po strechy nákupných centier v Hongkongu. V Bangkoku sa na streche univerzity Thammasat nachádza rozľahlá zelená oáza s rozlohou 22 000 metrov štvorcových.

V Soule sa farma v metre stala takým hitom, že spoločnosť Farm8 už vybudovala štyri ďalšie na staniciach metra po celom meste. Pokojné podzemné plochy slúžia ako životaschopný zdroj potravín a zároveň ako propagácia startupu, ktorý ponúka rôzne verzie svojich vertikálnych fariem spoločnostiam a súkromným osobám, ktoré chcú svoj priestor – a svet – urobiť o niečo zelenším.

Kórejská republika ponúka ďalšie miesta

Kórejská republika - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Hanguk
Hlavné mesto: Soul
Úradné jazyky: kórejčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 15. august 1948
Rozloha: 100210 km²
Časové pásmo: UTC +9:00
Mena: kórejský won
Kód meny: KRW
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR KRW
Medzinárodný kód krajiny: KOR/KR
Internetová doména: .kr
Predvoľba telefónneho čísla: +82

Blízke miesta do +/- 300km