Skip to content

Výskumný reaktor na Reed College

Nie je vyložené nutné, aby mala vysoká škola slobodných umení jadrový reaktor. Mať ho však rozhodne nesie mnohé výhody. Študenti na Reed College, ktorá odbor jadrového inžinierstva neponúka, môžu školný reaktor využívať pri svojich výskumoch už od roku 1968.

Študenti všetkých ponúkaných oborov, medzi ktorými je angličtina, filozofia, história a umenie, môžu reaktor využiť pri svojom záverečnom projekte. Predtým, ako smú stláčať akékoľvek tlačidla, však musí prejsť ročným kurzom jadrovej bezpečnosti a absolvovať sedemhodinovú skúšku u vládnej jadrovej komisie.

Reaktor chladený vodou leží na dne 7,6 metrov hlbokej nádrže a produkuje neutróny, ktorými je možné na rôzne predmety priniesť rádioaktivitu. Vďaka tomu môžu študenti prevádzkovať neutrónovú aktivačnú analýzu, teda zmerať množstvo prvkov vo vzorke, na ktorý rádioaktivitu preniesli. Napríklad študent histórie tak môže skúmaním zloženia prvkov zistiť, odkiaľ pochádza úlomok keramiky.

Reaktor je využívaný len pre školný a dobročinný výskum, nie je teda považovaný za hrozbu verejnej bezpečnosti. Študenti, ktorí s ním pracujú, sú veľmi opatrní, po štátnej inšpekcii boli donútení odstrániť i hejno gumových kačičiek z hladiny nádrže, pretože tým vraj porušili bezpečnostný protokol.

Reaktor sa nachádza vo východnej časti kampusu. Prehliadky je nutné dohodnúť aspoň týždeň vopred.

3203 SE Woodstock Blvd, Portland, OR 97202, USA
45.4810848,-122.6308086
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Spojené štáty - Krátke info

United States
Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.132 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km