Skip to content

Voodoo chrám Abomey

Obrovský chameleón s fascinujúcim poslaním.

Približná doba čítania: 3 minúty

Je horúce a dusné popoludnie na juhu Beninu – typické počasie na február, hovorí sprievodca – keď motorka zíde z hlavnej cesty a vydá sa po červenej poľnej ceste. O desať minút neskôr sa pred nami objaví malá vidiecka dedinka. Mnohí obyvatelia sa zdajú byť príchodom návštevníkov potešení; usmievavé deti sa zhromaždia okolo a stará pani hovorí: “Ďakujem, že ste sa rozhodli navštíviť moju krajinu a spoznať moje náboženstvo.” Aj keď už len kvôli tomuto srdečnému privítaniu sa oplatí absolvovať prašnú cestu, návštevníci tohto odľahlého miesta sem cestovali, aby videli niečo konkrétne.

Uprostred dediny sa ukrýva obrovský chameleón. Zatiaľ možno ničím nezaujímavý; napokon, chameleóny nie sú v západnej Afrike úplne nezvyčajným zjavom. Tento jašter je však trochu iný. Kamenný chameleón, ktorý sa týči viac ako 10 metrov nad zemou, má vypúlené oči a roztvorenú, jaskynnú papuľu. Hlboko v obrovskom žalúdku jaštera sa nachádza to, kvôli čomu sem turisti chodia: jeden z beninských chrámov Voodoo.

Abomey

Sprievodca vysvetľuje, že chrám je, žiaľ, otvorený len v nedeľu. Namiesto toho, aby človek vošiel dovnútra, môže sa vyškriabať vedľa masívnych kamenných nôh chameleóna a pozrieť si ho cez okno. Vnútri je priestor pripomínajúci katedrálu, zaprášený a nevyzdobený, lemovaný lavicami, ktoré čakajú na ďalšiu omšu.

Abomey

Pokračujúc okolo chameleóna zvonku, po točitých schodoch a cez obrovský kamenný chrbát jaštera sa dá vstúpiť do budovy cez ponuré dvere. Vnútri je podlaha z prachu a kameňov – dlhá chodba, z ktorej vychádza množstvo prázdnych miestností. Na konci chodby sa otvorí priestor hneď za chameleónovou hlavou. Do zakrivených stien boli vyrezané okná, cez ktoré prúdi svetlo. Sprievodca vysvetľuje, že tieto miestnosti sa používajú na voodoo obrady. Kedy bude ich výstavba a výzdoba dokončená? Sprievodca hovorí, že všetko je otázkou finančných prostriedkov. Ak sa návštevníci rozhodnú, môžu dať peniaze predstaviteľom dediny, aby im pomohli dokončiť projekt.

Abomey

Benin ponúka ďalšie miesta

Benin - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Bénin
Hlavné mesto: Porto-Novo
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 1. august 1960
Rozloha: 112622 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: frank BCEAO/CFA
Kód meny: XOF
Kurz (za 1 € dostaneš): 655.957 XOF
Medzinárodný kód krajiny: BEN/BJ
Internetová doména: .bj
Predvoľba telefónneho čísla: +229

Blízke miesta do +/- 300km