Skip to content

Truhlárstvo Kane Kwei

Jeden ghanský učiteľ bol kedysi pochovaný v rakve v tvare guličkového pera, spevák vo vnútri mikrofónu a stavbár zas v obrovskom kladive. Tieto umelecké rakve, ktoré znázorňujú povolanie, záľuby či túžby zomrelého, vyrábajú pracovníci truhlárstva Kane Kwei.

Podnik bol založený v 50. rokoch 20. storočia členom etnika Ga z pobrežia Ghany, Sethom Kane Kweiom. Giaovia veria, že keď osoba zomrie, presunie sa do ďalšieho života, v ktorom má moc ovplyvňovať osudy svojich pozostalých. Členovia rodiny sa tak snažia ich pamiatku riadne uctiť pripravením detailne premyslených pohrebov, na ktoré pozývajú stovky hosťov. Stredom pozornosti na nich býva rakva vyrobená špeciálne na zákazku, aby zosnulého potešila.

I po smrti Setha Kane Kweia v roku 1992 pracovníci truhlárstva vo svojej práci pokračujú a s radosťou vyrábajú rakve v tvare homárov, robotov, sandálov či tenisiek, banánov alebo napr. smetiarskych áut.

Pokiaľ by si si rád zaobstaral takúto rakvu, bude ti zaslaná kamkoľvek na svete. Nemusíš si ju kupovať len na vlastný pohreb, tieto rakvy si totiž vo svete získali uznanie ako umelecké predmety. Rakva v tvare tenisky značky Nike je k videniu v Brooklynskom múzeu v New Yorku, v Anglickom múzeu je zas jedna v tvare orla. Obe vytvoril Paa Joe, ktorého vyučil samotný Seth Kane Kwei.

Teshie Rd, Accra, Ghana
5.58895463029,-0.0995515
Navštív web stránku
Stiahni si KML súbor
Ghana - Krátke info

Ghana
Miestny názov: Ghana
Hlavné mesto: Akkra
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 6. marec 1957
Rozloha: 239567 km²
Mena: cedi
Kód meny: GHS
Kurz (za 1 € dostaneš): 6.946 GHS
Medzinárodný kód krajiny: GHA/GH
Internetová doména: .gh
Predvoľba telefónneho čísla: +233

Blízke miesta do +/- 300km