Skip to content

Džámsky minaret

65 metrov vysoký minaret a jediný zvyšok strateného afganského mesta Turquoise Mountain. V tejto politicky nestabilnej krajine to asi už nebude mať dlhú životnosť.

Približná doba čítania: 2 minúty

Za posledné desaťročia sa zmenilo vnímanie Afganistanu na krajinu s neustálymi konfliktami, desivou politickou situáciou a nehostinným podnebím. Ale pred dnešnou vojnou v krajine, národ prosperoval a zanechal po sebe pamiatky neskutočnej veľkosti. Džámsky minaret je jedným z týchto odkazov.

Džámsky minaret

Minaret, ktorý bol postavený na konci 12. storočia, bol kedysi súčasťou veľkej mešity pri brehu rieky. V blízkosti tohto náleziska sa tiež našli dôkazy o veľkej budove s mohutným nádvorím. Niektorí vedci tvrdia, že minaret je jedinou zostávajúcou stavbou strateného mesta Turquoise Mountain, jednej z najväčších mestských civilizácii svojej doby, a baštou tolerancie, kde boli akceptované všetky náboženstvá. Zvyšky strateného mesta boli zničené počas mongolských invázii v 20. rokoch 20. storočia a zostal len minaret.

Okrem polo-zázraku prežitia je minaret neuveriteľným dielom architektúry. Minaret, ktorý sa týči do nebies vo výške 65 metrov, je vyrobený z pálených tehál a je zložito vyrezávaný úryvkami z koránu. V roku 2002 bol minaret nominovaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO ako jedna z dvoch pamiatok v Afganistane.

Džámsky minaret

Minaret zostáva neporušený už 1 000 rokov a stále čelí hrozbám vojny a drsného podnebia Afganistanu. Džámsky minaret je v súčasnosti tiež uvedený na zozname nebezpečných lokalít. Mnohí sa obávajú, že ďalšia krutá zima alebo zemetrasenie by mohlo zničiť jediné dedičstvo mesta Turquoise Mountain.

Afganistan ponúka ďalšie miesta

Afganistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Afgánistán
Hlavné mesto: Kábul
Úradné jazyky: paštčina, afganská perzština (daríjčina)
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 8. august 1919
Rozloha: 652230 km²
Časové pásmo: UTC +4:30
Mena: afgání
Kód meny: AFN
Kurz (za 1 € dostaneš): 75.947 AFN
Medzinárodný kód krajiny: AFG/AF
Internetová doména: .af
Predvoľba telefónneho čísla: +93

Blízke miesta do +/- 300km