Skip to content

Stúpa Takht-e Rostam

Veľmi nezvyčajná podzemná stúpa a priľahlý jaskynný kláštor.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na svete sú miesta, ktoré sú tak silno oddané určitému náboženstvu, že je neuveriteľne ťažké uveriť, že ich formovala iná viera. Afganistan je jedným z týchto miest, krajina tak oddane islamská, že sa zdá, akoby tu bol islam od počiatku vekov – Pred príchodom islamu bol však Afganistan dôležitým centrom budhistického učenia.

Stúpa, Afganistan

Ak chcete nájsť pozostatky tejto budhistickej minulosti, musíte pátrať mimoriadne dôkladne. Kedysi bohaté náleziská sa po desaťročiach vojny a nezáujmu zmenili na trosky, múzejné zbierky boli vyrabované alebo nenávratne poškodené a Bamijánsky budhovia – kedysi najsilnejšia pripomienka budhistickej minulosti krajiny – boli v roku 2001 zničené Talibanom.

Od zničenia bamijánskych buddhov je stúpa Takht-e Rostam v provincii Samangan pravdepodobne najpôsobivejším predislamským miestom v Afganistane. Na rozdiel od iných stúp nebola tá v Takht-e Rostam postavená nad zemou, ale bola vytesaná do zeme v štýle, ktorý pripomína monolitické chrámy v Etiópii.

Na vrchole stúpy sa nachádza do kameňa vytesaná budova Harmika, v ktorej sa kedysi uchovávali relikvie Budhu. Priekopa okolo stúpy je hlboká približne osem metrov. Na dno priekopy vedie cesta, po ktorej kedysi budhistickí mnísi obchádzali stupu v smere hodinových ručičiek. Vo vonkajších stenách priekopy je vytesaný budhistický kláštor s piatimi samostatnými jaskyňami a niekoľkými mníšskymi celami na meditáciu. Malé otvory v strechách umožňujú, aby do jaskýň prenikalo trochu denného svetla, čo vytvára pokojnú atmosféru šera. Jaskynnému kláštoru chýbajú akékoľvek dekoratívne prvky, ale je pôsobivý svojím čistým staviteľským počinom.

Stúpa, Afganistan

Historici navrhli dva možné dôvody, prečo bola stúpa vytesaná do zeme, namiesto toho, aby bola postavená nad zemou. Jedným z vysvetlení je, že sa tak mohlo stať z dôvodu kamufláže, ktorá mala chrániť kláštor pred útočníkmi. Iné, oveľa prozaickejšie vysvetlenie hovorí, že sa to jednoducho urobilo, aby sa vyhlo prílišným klimatickým extrémom v Afganistane.

Afganský názov Takht-e Rostam (Rostamov trón) odkazuje na legendárnu postavu perzskej kultúry. Po islamizácii Afganistanu, keď sa stratili vedomosti o pôvodnom účele stúpy, sa miesto stalo známym ako miesto, kde sa Rostam údajne oženil so svojou nevestou Tahmínou.

Stúpa, Afganistan

Afganistan ponúka ďalšie miesta

Afganistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Afgánistán
Hlavné mesto: Kábul
Úradné jazyky: paštčina, afganská perzština (daríjčina)
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 8. august 1919
Rozloha: 652230 km²
Časové pásmo: UTC +4:30
Mena: afgání
Kód meny: AFN
Kurz (za 1 € dostaneš): 76.061 AFN
Medzinárodný kód krajiny: AFG/AF
Internetová doména: .af
Predvoľba telefónneho čísla: +93

Blízke miesta do +/- 300km