Skip to content

Mešita Hasana II.

Úchvatná mešita v Maroku s najvyšším minaretom na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Stavba mešity Hassana II. trvala viac ako sedem rokov a pracovalo na nej 10 000 remeselníkov, ale výsledkom je moderná a impozantná pocta bývalému marockému kráľovi, ktorá nádherne spája tradičnú maurskú architektúru s inováciami a technikou 20. storočia.

Hassan II Mosque

Hoci je to len siedma najväčšia mešita na svete, Hassan II. si nárokoval na titul najväčšieho minaretu na svete do roku 2019 (potom ho prekonal minaret Djamaa el Djazaïr v Alžírsku s výškou 265 metrov). Minaret zakončený reflektorom, ktorého laser ukazuje smerom k Mekke, je vysoký 210 metrov a týči sa nad Atlantickým oceánom. Svojou polohou pripomína takmer maják a je postavený priamo v Atlantickom oceáne na zrekultivovanej pôde, čo architekt urobil so zámerom pripomenúť verš z Koránu, ktorý hovorí, že „trón Alaha bol postavený na vode“. Hladinu Atlantického oceánu je možné pozorovať cez presklenenú podlahu.

Hassan II Mosque

Počas najintenzívnejšieho obdobia výstavby pracovalo na mešite 1400 mužov cez deň a ďalších 1100 v noci. Okrem zložitej krásy mešity a jej neuveriteľnej veľkosti bola postavená aj s ohľadom na moderné záujmy. Mešita odoláva zemetraseniam a má aj posuvnú strechu a vyhrievanú podlahu.

Je to jediná marocká mešita, ktorú môže navštíviť nemuslim.

Hassan II Mosque

Maroko ponúka ďalšie miesta

Mešita Hasana II.

Maroko - Krátke info

Miestny názov: Al Maghrib
Hlavné mesto: Rabat
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 2. marec 1956
Rozloha: 446550 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: marocký dirham
Kód meny: MAD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR MAD
Medzinárodný kód krajiny: MAR/MA
Internetová doména: .ma
Predvoľba telefónneho čísla: +212

Blízke miesta do +/- 300km