Skip to content

Dzanga Bai

Vidieť slobodné, divo žijúce slony v prírode, je malým zázrakom. Takýto jeden zázrak sa deje v jednej dedine v Stredoafrickej republike.

Približná doba čítania: 2 minúty

Väčšina slonov pralesných sú samotári. Tieto slony sú menšie ako slony africké a kvôli pytliactvu a výrubu lesov ich dnes v Konžskej panve žije v malých skupinách menej než 100 000.

Je však jedno miesto, kde ich môžeš zbadať celú stovku pohromade. V hlbokom lese národného parku Szanga-Ndoki leží Dzanga Bai alebo “slonia dedina”. Každý deň prichádzajú spol s byvolmi pralesnými, antilopami a diviakmi. Vyvýšená vyhliadka návštevníkom umožňuje sledovať ich pochod pekne z výšky.

Jedná sa o skutočne mierumilovný pohľad, hoci ešte nedávno bolo Dzanga Bai miestom desivého násila. V máji 2013 na miesto vtrhli pytliaci a kvôli slonovine zabili 26 slonov. Boj s pytliakmi je nekončiacou bitkou, kly slonov pralesných sú totiž hutnejšie ako u slonov afrických, a sú preto cennejšie.

Dzanga Bai, Stredoafrická republika

Po útoku v roku 2013 bola Dzanga Bai znovuotvorená v júni 2014. Vedci tu prevádzajú projekt Elephant Listening Project, v ktorom skúmajú nízkofrekvenčné zvuky, ktorými spolu sloni komunikujú. Slony v Dzanga Bai počúvajú už od roku 1990.

Stredoafrická republika ponúka ďalšie miesta

Stredoafrická republika - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Centrafrique
Hlavné mesto: Bangui
Úradné jazyky: francúzština, sango
Štátne zriadenie: unitárna konštitučná poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 13. august 1960
Rozloha: 622984 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: frank BEAC/CFA
Kód meny: XAF
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR XAF
Medzinárodný kód krajiny: CAF/CF
Internetová doména: .cf
Predvoľba telefónneho čísla: +236

Blízke miesta do +/- 300km