Skip to content

El Peñon de Guatape

Desať miliónov ton vážiaca skala, ktorú kedysi uctievali indiáni z kmeňa Tahamies, na ktorú vedie ohromujúce schodisko.

Približná doba čítania: 2 minúty

Masívna skala vystupujúca z rovinatej krajiny v kolumbijskom Guatape, Piedra de Penol alebo El Peñon de Guatape, bola kedysi uctievaná indiánmi z kmeňa Tahamies.

Do roku 1900 považovali miestni poľnohospodári masívnu desať miliónov ton ťažkú skalu za príťaž, za gigantickú verziu kameňov, ktoré poľnohospodári pravidelne vyhrabávali zo svojich polí. V roku 1954 skupina priateľov – údajne na naliehanie miestneho kňaza – vyliezla na skalu pomocou niekoľkých dosiek zakliesnených v pukline. Boli to prví známi ľudia, ktorí vyliezli na El Peñon de Guatape. (Nie je známe, či Tahamčania mali spôsob, ako na kameň vystúpiť.)

Výstup na obrovský kameň trval päť dní, ale na vrchole skaly sa odkryli nádherné výhľady a nový druh rastliny Pitcairma heterophila. Skala sa čoskoro stala skromnou turistickou atrakciou.

El Peñon de Guatape, Kolumbia

Skala, ktorá je takmer celá hladká, má jednu dlhú trhlinu, tú, ktorú horolezci použili pri výstupe na ňu. V pukline bolo neskôr zaklinených 649-schodov, jediná možnosť, ako sa dostať na vrchol Piedra de Penol. V 70. rokoch 20. storočia bola oblasť prehradená a výhľad zo skaly sa zmenil: teraz sa z nej naskytá nádherný výhľad na dramatický rad jazier a ostrovov.

Dnes môžete na skalu (ktorá zrejme patrí miestnej rodine, hoci Kolumbia ju označila za “národnú pamiatku”) vystúpiť za 6 USD. Nájdete tam niekoľko náboženských pamiatok a trojposchodovú rozhľadňu.

El Peñon de Guatape, Kolumbia

Kolumbia ponúka ďalšie miesta

Kolumbia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Colombia
Hlavné mesto: Bogotá
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 20. júl 1810
Rozloha: 1141748 km²
Časové pásmo: UTC -5:00
Mena: kolumbijské peso
Kód meny: COP
Kurz (za 1 € dostaneš): 4346.969 COP
Medzinárodný kód krajiny: CO
Internetová doména: .co
Predvoľba telefónneho čísla: +57

Blízke miesta do +/- 300km