Skip to content

Taikharská skala

Na tento masívny kus žuly ľudia čmárajú už viac ako 1500 rokov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Taikhar Chuluu (Taikharská skala) je 20 metrov vysoký žulový blok uprostred obrovskej roviny a kopcov. Je zvláštne, že jeho tvar a nezvyčajná poloha nie sú jeho najfascinujúcejšími vlastnosťami.

Skala má po celom svojom povrchu vyrytých 150 nápisov. Vyškriabané nápisy pokrývajú skalu od vrchu až po spodok. Najstaršie z týchto nápisov sú v turkických jazykoch a pochádzajú zo 6. storočia nášho letopočtu.

Nájdete tu však aj slová napísané v iných jazykoch, napríklad v mongolčine, tibetčine a čínštine. Nápisy sú dôkazom toho, že skala Taikhar je dôležitým miestom už viac ako 1 500 rokov.

Pridávanie nových nápisov je tradícia, ktorá pokračuje dodnes, hoci sa zdá, že väčšina súčasných nápisov sa týka najmä politických hesiel alebo vyznaní večnej lásky. Na vrchole bolo umiestnené oovo (hromada posvätných kameňov), aby sa potvrdil náboženský význam tohto miesta.

Taikharská skala, Mongolsko

Existujú dve diametrálne odlišné vysvetlenia nezvyčajného vzhľadu skaly – jedno mystické, druhé vedecké. Podľa jedného z nich mýtický obor menom Bukhbilegt použil tento čnejúci kus žuly na upchatie diery v zemi, ktorú kedysi navštevoval obrovský had. Podľa pravdepodobnejšej teórie je však skala Taikhar výsledkom toho, že neďaleká rieka počas miliónov rokov erodovala žulové hory a zaplavovala túto oblasť.

Mongolsko ponúka ďalšie miesta

Mongolsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Монгол
Hlavné mesto: Ulanbátar
Úradné jazyky: mongolčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 11. júl 1921
Rozloha: 1564116 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: mongolský tugrik
Kód meny: MNT
Kurz (za 1 € dostaneš): 3647.674 MNT
Medzinárodný kód krajiny: MNG/MN
Internetová doména: .mn
Predvoľba telefónneho čísla: +975

Blízke miesta do +/- 300km