Skip to content

Socha Coatlicue

Stretnite sa tvárou v tvár s desivou tvárou hadej bohyne matky Aztékov.

Približná doba čítania: 4 minúty

Matka aztéckej bohyne Coatlicue bola považovaná za dualistickú. Rovnako ako Zem mohla byť milujúca a starostlivá, pretože poskytovala podmienky na prežitie ľudstva. Mohla byť aj nemilosrdná a ničiť ľudský život prostredníctvom prírodných katastrof. Ako taká bola postavou matky, ktorá mohla vzbudzovať lásku aj strach.

Obrovská socha Coatlicue, ktorá stojí v Národnom antropologickom múzeu v Mexico City, sa týči nad návštevníkmi a dosahuje výšku približne 3 metre. Je pravdepodobné, že táto kolosálna socha bola navrhnutá špeciálne preto, aby sa ľudia v jej prítomnosti cítili v porovnaní s ňou malí a aby na nich zapôsobila obrovská sila bohyne.

Museo Nacional de Antropología

Coatlicue bola prapôvodným božstvom s plodnou rozmnožovacou silou a mýty hlásali, že dala vzniknúť nielen Mesiacu a hviezdam, ale aj bohu vojny Huitzilopochtlimu. Ako matka tohto najdôležitejšieho božstva bojovného aztéckeho národa bola bohyňa nepochybne jednou z najposvätnejších náboženských postáv tejto civilizácie.

Bohyňa sa zvyčajne znázorňuje ako dvojhlavý had s vycerenými tesákmi a rozdvojeným jazykom. Ale práve jej vlniaca sa hadia sukňa vysvetľuje jej meno, ktoré sa prekladá ako „Ona hadej sukne“. Jej spojenie s hadom je spôsobené tým, že pre národy stredného Mexika je chrastiaci had dôležitým symbolom úrodnosti a plodnosti.

Táto konkrétna socha má za sebou fascinujúci príbeh. Bola vytvorená počas vlády Aztékov a kedysi stála na ústrednom mieste v blízkosti veľkej pyramídy hlavného mesta Tenochtitlan. Po dobytí Mexika Španielmi bola bohyňa matka považovaná za „pohanskú modlu“ a Španieli, ktorí sa snažili vykoreniť predhispánske náboženstvá a nahradiť ich kresťanstvom, ju zakopali do zeme.

Museo Nacional de Antropología

Tu zostala ukrytá a na stáročia sa na ňu zabudlo až do 18. storočia, keď ju náhodne objavili pri výkopových prácach počas prestavby centra mesta. Keďže koloniálne úrady nevedeli, čo s týmto zvláštnym objavom robiť, dali ju vystaviť neďaleko ako kuriozitu. Správa sa rozšírila široko-ďaleko a stovky obyvateľov mesta si zo zvedavosti prišli pozrieť túto fascinujúcu pamiatku minulosti. Potom sa stalo niečo, čo veľmi znepokojilo koloniálnu vládu.

Zo susedných štátov začalo nečakane prichádzať obrovské množstvo pôvodných obyvateľov, ktorí sa zbiehali na námestí Zocalo. Tu organizovali procesie so sviečkami okolo sochy bohyne matky, spievali dlho do noci a pri nohách sochy nechávali obety, ako sú kvety a jedlo. To vydesilo úrady aj elitu criollo španielskeho pôvodu, ktorá sa začala obávať, že čoskoro dôjde k masovému povstaniu proti španielskej nadvláde. Preto bola socha napriek protestom opäť zakopaná. Našťastie ju neskôr opäť vykopali a nakoniec bola vystavená v Národnom antropologickom múzeu, kde sa nachádza dodnes.

Mexiko ponúka ďalšie miesta

Socha Coatlicue

Mexiko - Krátke info

Miestny názov: México
Hlavné mesto: Mexico City
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 27. september 1821
Rozloha: 1972550 km²
Časové pásmo: UTC -6:00
Mena: peso
Kód meny: MXN
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR MXN
Medzinárodný kód krajiny: MX/MEX
Internetová doména: .mx
Predvoľba telefónneho čísla: +52

Blízke miesta do +/- 300km