Skip to content

Diamantová skala

Táto veľká skala pri pobreží Martiniku mala krátku kariéru v kráľovskom námorníctve.

Približná doba čítania: 2 minúty

Tri kilometre od pobrežia Martiniku, južne od hlavného mesta Fort de France, sa nachádza Diamantová skala (Rocher du Diamant). Ostrov dostal svoje meno podľa toho, ako sa jeho povrch pokrytý soľou leskne v slnečnom svetle, a bol dejiskom bitiek medzi Spojeným kráľovstvom a Francúzskom na začiatku 19. storočia. Občas ho okupovali obe strany, ktoré jeho obsadenie považovali za strategické v snahe blokovať ostrov Martinik.

Diamantová skala

Po dobytí skaly počas jednej z týchto bitiek muži pod velením veliteľa kráľovského námorníctva sira Samuela Hooda, kapitána lode HMS Centaur, vytiahli na vrchol šesť veľkých diel. Keďže britský námorný personál musí zo zákona slúžiť na poverenej námornej stanici alebo na námornej lodi, Hood oficiálne uviedol skalu do prevádzky ako námornú stanicu. Dostala názov HMS Diamond Rock (Diamantová skala), a takou zostáva dodnes. Ak sa britské námorníctvo niekedy plaví okolo skaly, musí jej vzdať všetky pocty, pričom posádka námorníctva musí stáť na palube a salutovať skale pri prejazde, a to napriek tomu, že sa už nejaký čas nachádza na francúzskom území. Oficiálne je Martinik jedinečným územným spoločenstvom (collectivité territoriale unique), prenajatým územným celkom Francúzska.

Diamantová skala

V súčasnosti je väčšina návštevníkov skaly tvorená potápačmi. Skala, vysoká približne 175 metrov a s obvodom približne 1 500 metrov. Považuje sa za posledný domov kriticky ohrozeného druhu martinického dážďovníka (Erythrolamprus cursor). Keďže tento had bol naposledy spoľahlivo pozorovaný v roku 1968, vedci si nedávno položili otázku, či tento druh nevyhynul.

Diamantová skala

Martinik ponúka ďalšie miesta

Martinik - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Martinique
Hlavné mesto: Fort-de-France
Úradné jazyky: francúzština
Rozloha: 1128 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: MQ
Internetová doména: .mq
Predvoľba telefónneho čísla: +596

Blízke miesta do +/- 300km