Skip to content

Growing Underground

Prvá podzemná farma na svete sa nachádza v protibombovom kryte z druhej svetovej vojny pod ulicami Londýna.

Približná doba čítania: 3 minúty

Mestská farma leží hlboko pod povrchom Londýna, mimo dosahu čerstvého vzduchu a slnečného svetla. Pestovanie v podzemí využíva inovatívne LED svetlá na pestovanie plodín, ako je koriander, brokolica, fenikel a iné mikro bylinky, v snahe podporiť potraviny s nulovými emisiami uhlíka. Plody z farmy sa ďalej dostávajú na taniere a pulty špičkových londýnskych reštaurácií a obchodov zvučných mien, ako je Marks & Spencer.

Pestovanie v podzemí

Aby sa vykompenzoval nedostatok prirodzeného svetla, rastliny sa pestujú pod LED svetlami, ktoré bunker osvetľujú zvláštnou ružovou žiarou. Svetlá svietia najjasnejšie v noci, keď je elektrina najlacnejšia. Produkty sa pestujú hydroponicky, čo znamená, že semená sú závislé od koktailu z minerálnych látok a vodného roztoku, a nie od pôdy.

Predtým, ako sa Growing Underground presťahoval do tohto priestoru, bol úkryt 70 rokov opustený. Je to jeden z ôsmich protileteckých ochranných krytov postavených v okolí Londýna počas druhej svetovej vojny, ten v Clapham North bol postavený v období od novembra 1940 do roku 1942. V jednom okamihu sa v tomto veľkom kryte nachádzalo 8 000 vojakov v labyrinte schodísk a tunelov, ktoré sa tiahli viac ako 3 kilometre a 30 metrov pod zem.

Pestovanie v podzemí

Stanica metra Clapham North bola otvorená viac ako štyri desaťročia predtým, ako bol pod ňou postavený kryt. Stanica Clapham North, ktorá je predĺžením železnice City & South London Railway do Clapham Common o jednu zastávku južnejšie, je jednou z dvoch zostávajúcich staníc v meste, ktoré majú ostrovné nástupište na stanici.

Všetkých osem hĺbkových protileteckých krytov má dvojicu paralelných tunelov s priemerom 5 metrov a dĺžkou 366 metrov. Plánovalo sa desať tunelov pre celkovo 80 000 vojakov, ale postavených bolo len osem.

Spoločnosť teraz ponúka prehliadky pre verejnosť, vďaka ktorým si návštevníci môžu prezrieť čudesnú ružovú farmu budúcnosti hlboko pod rušnými ulicami mesta a odniesť si domov mikro bylinkový šalát zozbieraný priamo z farmy.

Pestovanie v podzemí

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.846 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km