Skip to content

Tank T-34 na Mandela Way

Opustený tank stojí na prázdnom pozemku v Londýne ako symbolický prostredný prst miestnym urbanistom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Tank T-34 Mandela Way (alebo “Stompie”, ako ho familiárne prezývajú), opustený od roku 1995, je zvláštnou vojenskou pamiatkou, ktorá nie je výsledkom národného konfliktu, ale boja medzi podnikateľom a urbanistami.

Stompie, London

Predpokladá sa, že tank pôvodne používala česká armáda počas bojov Pražskej jari v roku 1968, ale do Londýna bol privezený počas natáčania filmu Richard III. Táto železná rakva bola umiestnená na prázdnom pozemku v roku 1995 po tom, ako ju kúpil miestny podnikateľ Russell Gray. Developer chcel na prázdnom pozemku stavať, ale mestská rada jeho návrh zamietla. Gray teda pod záštitou toho, aby dal svojmu synovi na hranie hračku vojenskej kvality, kúpil tank a umiestnil ho na prázdny pozemok s delom namiereným pomerne vhodne, smerom k plánovacím kanceláriám rady Southwarku.

Boli podniknuté kroky na odstránenie vyradenej techniky z pozemku, ale Gray skutočne získal príslušné petície, aby tank na pozemku zostal. Mestská rada schválila povolenia v domnení, že mal na mysli “septik” (v ang. “septic tank”).

Stompie dodnes stojí na svojom pozemku na Mandela Way, obklopený krovím a burinou. V posledných rokoch je tank zvyčajne celý pokrytý grafitmi, často s nejakým politickým posolstvom. Existencia tanku, ktorý je v podstate vztýčebým obrovským prostredným prstom miestnemu zastupiteľstvu, je však možno aj tým najvtipnejším vyjadrením zo všetkých. Tank sa nachádza na vyhradenom pozemku, je ľahko prístupný a dokonca má vedľa seba lavičku.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.855 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km