Skip to content

Jazerá lávy

Nad nehostinnou antarktickou pláňou sa týči hora Mount Erebus, ktorá stráži tlejúce tajomstvo. Táto najjužnejšie položená aktívna sopka v sebe ukrýva bublajúce jazero plné vriacej lávy.

Hora Erebus bola pomenovaná po gréckom bohovi temnoty, ktorý vznikol z Chaosu. Meno je to príhodné, pretože počas temnej antarktickej zimy dosahuje priemerná teplota na hore Erebus -46 °C. Vystúpať na ňu sa doporučuje len počas leta, kedy sa tu teplota zvýši na -20 °C, čo je o niečo menej smrtiace. I tak sa ale obleč do špeciálneho moderného oblečenia určeného do extrémnych mrazov, inak sa z výletu vrátiš ako kus ľadu v tvare človeka.

Prí výstupe narazíš na niekoľko miest, ktorá tak úplne ľadové nie sú. Z vnútra vulkánu stúpa horúca para, ktorá v ľade vytvára modré jaskyne plne blýskavých kryštálov.

Na vrchole môžeš nahliadnuť do horúceho srdca hory. Vo vnútri leží jazero plné horúcej lávy, ktorá dosahuje neuveriteľných 927 °C, je teda dostatočne horúca na to, aby rozpustila mosadz. Maj sa na pozore, desivý Erebus čas od času rozhadzuje vulkanické bomby – kusy lávy a o veľkosti menších automobilov.

Mt Erebus, Antarctica
-77.5292912,167.1523105
Stiahni si KML súbor
Antarktída - Krátke info

Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: 14200000
Medzinárodný kód krajiny: ATA/AQ
Internetová doména: .aq
Predvoľba telefónneho čísla: +672

Blízke miesta do +/- 300km