Skip to content

Hortus Botanicus Amsterdam

Hortus Botanicus Amsterdam bol založený v roku 1638 na boj proti čiernej smrti a je pokladnicou vzácnej flóry.

Približná doba čítania: 3 minúty

Nedávny prílev obyvateľov Amsterdamu viedlo k tomu, že kláštory, ktoré pestovali vo veľkom bylinky, boli vytlačené a pozemky, na ktorých hospodárili, boli zabraté. V tom čase zúfalí lekári hľadali riešenie na výrobu a distribúciu liekov, keďže tisíce ľudí podľahli nemilosrdnej čiernej smrti. Odpoveďou sa stal Hortus Botanicus.

Hortus Botanicus Amsterdam bol založený v roku 1638 a patrí medzi najstaršie botanické záhrady, ktoré stále existujú, hoci o titul “najstaršia” sa delia botanická záhrada v Pise (založená v roku 1544) a botanická záhrada v Padove (založená v roku 1545). Technicky nie je najstaršia ani v Holandsku, toto prvenstvo patrí neďalekému Hortus Botanicus Leiden. Napriek tomu, že Hortus Botanicus Amsterdam je v tejto kategórii pomerne hlboko na konci zoznamu, má aj iné pozitíva, ktoré bežného turistu možno neohromia, ale botanikov úplne nadchnú.

Botanická záhrada Amsterdam

Záhrada, pôvodne známa ako Hortus Medicus, pestovala liečivé bylinky a do roku 1682 ju holandská Východoindická spoločnosť zásobila vzácnymi a exotickými rastlinami, ktoré sa v tejto časti sveta nikdy predtým nevyskytovali. V ich veľkolepej zbierke cykasov v Palm House sa nachádza jedna z najfascinujúcejších rastlín v “zajatí”, odnože cykasu Woodovho. K ďalším slávnym obyvateľom patrí 2 000 rokov starý kaktus agáve, ktorý pochádza z rímskej éry, a Victoria amazonica, krásna vodná ľalia, ktorej 150. narodeniny práve uplynuli. Každý večer za súmraku počas obdobia kvitnutia Victoria desaťročie po desaťročí otvára okvetné lístky svojho bieleho kvetu. Kávovníky v záhrade, Coffea arabica, sa považujú za “rodičov” 74 % kávovníkov v Amerike.

Kľukaté chodníky a šesťuholníkový pavilón sú len niekoľkými prvkami, ktoré prepožičiavajú tomuto jedinečnému botanickému pokladu jeho krásu – oddych od rušných amsterdamských ulíc a pútnické miesto pre nadšencov rastlín z celého sveta.

Holandsko ponúka ďalšie miesta

Holandsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Nederland
Hlavné mesto: Amsterdam
Úradné jazyky: holandčina, frízština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 30. január 1648
Rozloha: 41543 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: NLD/NL
Internetová doména: .nl
Predvoľba telefónneho čísla: +31

Blízke miesta do +/- 300km