Skip to content

Hraničný trh Ishkashim

Pás neutrálneho územia, kde sa stretávajú ľudia Tadžikistanu a Afganistanu. Dokonca je to prístupne turistom a nepotrebuješ si vôbec vybavovať víza.

Približná doba čítania: 3 minúty

Prekročenie hranice z Tadžikistanu do Afganistanu je často nebezpečné alebo priam nemožné. Ale v afganskom koridore Wakhan môže hranice prekročiť ktokoľvek – aj ten, kto nemá víza. Vitaj na trhu Ishkashim, ktorý je pásom zeme nikoho, kde sa stretávajú miestny obyvatelia oboch krajín, aby si navzájom nakúpili a vymenili si skúsenosti.

Hornatá rieka Panj je deliacou čiarou medzi Ishkashim, Tadžikistanom a afganským mestom rovnakého mena na druhej strane. Rieka je neutrálnou pôdou medzi oboma krajinami, čo znamená, že akékoľvek miesto v centre je dostupné pre Afgancov aj Tadžikov, pokiaľ sa po návšteve vrátia do svojich krajín.

Ishkashim

Presne to je trh Ishkashim, ktorý sa nachádza v strede rieky Panj. Pohraničný bazár je prístupný miestnym obyvateľom z oboch strán a občas prídu aj zahraniční turisti v Tadžikistane, ktorí majú na zozname prianí aj návštevu Afganistanu. Pre vstup na trh nie je potrebný dlhý imigračný proces; ozbrojená stráž ti vezme pas (zabráni ti prejsť na afganskú stranu) a a dá ti pokyn, aby si prešiel cez most na trh.

Na trhu Ishkashim Market môžeš zjednávať ceny za chutné jedlo, afganské drobnosti, klobúky pakol či tadžické suveníry. Okrem remeselne vyrobeného tovaru možné je tu nájsť aj zahraničné výrobky vrátane lacného oblečenia a domácich potrieb z Číny a ešte znepokojivejšie je predaj balíkov pomoci Svetového potravinového programu. Trh je tiež optimálnym miestom pre pozorovanie ľudí.

Trh Ishkashim je otvorený každú sobotu, pokiaľ v oblasti nie je prítomné násilie alebo choroby. Kedykoľvek je otvorený, je pozoruhodným prejavom toho, že priateľstvo a obchod môžu prekročiť rieky aj hranice.

Upozornenie

Cestovanie cez Afganistan je, samozrejme, nebezpečné. Ishkashim sa ale nachádza vo Wakhanskom koridore, ktorý je všeobecne bezpečný, rovnako ako oblasť Pamír v Tadžikistane. Preto odporúčame vstup radšej z Tadžikistanu. Okrem turistických víz, ktoré získaš na letisku v Dušanbe pri vstupe do Tadžikistanu, budeš musieť získať povolenie GBAO na cestu do Khorogu (hlavné mesto regiónu Pamír).

Afganistan ponúka ďalšie miesta

Afganistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Afgánistán
Hlavné mesto: Kábul
Úradné jazyky: paštčina, afganská perzština (daríjčina)
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 8. august 1919
Rozloha: 652230 km²
Časové pásmo: UTC +4:30
Mena: afgání
Kód meny: AFN
Kurz (za 1 € dostaneš): 75.947 AFN
Medzinárodný kód krajiny: AFG/AF
Internetová doména: .af
Predvoľba telefónneho čísla: +93

Blízke miesta do +/- 300km