Skip to content

Jabal Ikmah

Skaly v okolí tejto hory sú plné toľkých kresieb, že sa táto oblasť stala známou ako "otvorená knižnica".

Približná doba čítania: 3 minúty

Skalné formácie v okolí hory Jabal Ikmah, ktorá sa nachádza päť kilometrov severne od Al-Ula, sú ohromujúce. To, čo však robí Jabal Ikmah skutočne výnimočným, sú tisíce starovekých nápisov vytesaných do skál pozdĺž jednej z jej trhlín. Vďaka vysokej koncentrácii vyrytých nápisov si Jabal Ikmah vyslúžil pomenovanie „otvorená knižnica“, ale dôvod, prečo sa toľko starovekých ľudí rozhodlo zanechať svoju stopu práve tu, nie je známy. Vie sa len to, že neďaleké mesto Dadan bolo v 6. storočí pred n. l. významným regionálnym centrom, ktoré priťahovalo obchodníkov a učencov zo širokého okolia. Najstaršie nápisy v Jabal Ikmah sa podľa dôveryhodných odhadov datujú do roku 644 pred n. l.

Otvorená knižnica

Medzi jazyky obsiahnuté v týchto nápisoch patrí aramejčina, dadanitčina, safajčina, thamudčina, minajčina a nabatejčina, teda jazyky, ktoré predchádzali arabčine a nakoniec ju ovplyvnili. Všetky tieto písma a jazyky boli rozlúštené, čo zvyšuje historický význam tohto miesta. Táto hora je skutočným svedkom búrlivých dejín, ktoré sa v tomto regióne odohrávali po tisícročia. Témy zastúpené v nápisoch siahajú od mien ľudí s minimálnymi alebo žiadnymi ďalšími informáciami až po podrobné opisy náboženských rituálov, obchodných transakcií a prepisov miestnych zákonov. Spomína sa aj niekoľko geografických názvov vrátane Badr, Tha’al a Mahja, čo svedčí o kľúčovej úlohe, ktorú mesto Dadan zohrávalo na tejto obchodnej ceste.

Otvorená knižnica

Okrem písomností sa tu nachádzajú aj kresby ľudských postáv, zvierat a každodenných nástrojov. Štylizované zobrazenia ľudí sú zvyčajne nakreslené pri vykonávaní nejakej činnosti, napríklad pri love, pasení alebo poľnohospodárstve. Pokiaľ ide o zvieratá, okrem predvídateľných zobrazení tiav sú tu aj jelene, ovce, kozy a nápadne svalnatý býk. Nakoniec možno rozpoznať niekoľko druhov náradia vrátane poľnohospodárskych a loveckých pomôcok a hudobných nástrojov.

Otvorená knižnica

Prítomnosť skalných nápisov nie je v tejto oblasti anomáliou a nachádzajú sa aj v Mabrak al-Naqah, Naqsh Zuhayr a Umm Daraj, ale koncentrácia, kvalita a rozmanitosť, ktoré sa nachádzajú v Jabal Ikmah, sú jedinečné.

Saudská Arábia ponúka ďalšie miesta

Jabal Ikmah

Saudská Arábia - Krátke info

Miestny názov: السعودية
Hlavné mesto: Rijád
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 23. september 1932
Rozloha: 2149690 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: saudskoarabský rial
Kód meny: SAR
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR SAR
Medzinárodný kód krajiny: SAU
Internetová doména: .sa
Predvoľba telefónneho čísla: +966

Blízke miesta do +/- 300km