Skip to content

Mada’in Saleh: Skryté poklady Saudskej Arábie

Staroveké nabatejské karavánové mesto plné púštnych hrobiek.

Približná doba čítania: 4 minúty

Mada’in Saleh, tiež známe ako Al-Hijr, je archeologické miesto nachádzajúce sa v Saudskej Arábii, ktoré sa nachádza aj na zozname UNESCO. Toto miesto sa nachádza asi 400 kilometrov na severozápade od hlavného mesta Rijádu a je jedným z najväčších a najzachovalejších miest starovekého národa Nabatejcov.

Mada’in Saleh

Mada’in Saleh je pozostatkom mesta z 1. storočia nášho letopočtu, ktoré bolo v minulosti dôležitým obchodným centrom pre karavány, ktoré prechádzali púšťou v oblasti. Mesto bolo v minulosti známe pod názvom Hegra a jeho mnohé pozostatky a kamenné stavby sú dôkazom úspechu Nabatejcov v oblasti obchodu a architektúry.

Jedným z najzaujímavejších aspektov Mada’in Saleh je množstvo kamenných stavieb, ktoré sa tu nachádzajú. Tieto stavby boli vytesané z kameňa a majú rozmanité tvary a veľkosti. Mnohé z týchto stavieb boli vybudované na útesoch a ich konštrukcia bola tak precízna, že mnohé z nich prežili až do súčasnosti.

Jednou z najznámejších stavieb v Mada’in Saleh je Qasr Al Farid, ktorý sa nachádza na južnom konci miesta. Táto stavba bola pravdepodobne postavená na objednávku kráľa a je vysoká až 14 metrov. Mnohé z kamenných stien tejto stavby sú zdobené zložitými vyrezávanými vzormi.

Mada’in Saleh

Okrem Qasr Al Farid sa tu nachádza aj množstvo hrobiek, ktoré sú ukryté v skálach. Tieto hrobky boli tiež vytesané z kameňa a zdobia ich zložité vzory a nápisy v arabčine. Tieto hrobky boli pôvodne určené pre bohatých obchodníkov a ich rodiny a boli postavené s cieľom ochrany ich tela a majetku.

Mada’in Saleh bol v minulosti obývaný Nabatejcami a neskôr bol pod nadvládou Rímskej ríše. V období islamskej expanzie bolo mesto opustené a dnes sa tu nachádzajú len zvyšky starovekých stavieb a hrobiek. Mada’in Saleh bol objavený v roku 1818 a v priebehu 19. a 20. storočia boli vykonané mnohé archeologické výskumy, ktoré priniesli mnoho informácií o živote a kultúre Nabatejcov.

V súčasnej dobe je Mada’in Saleh prístupné pre návštevníkov, ktorí môžu vidieť tieto staroveké stavby a hroby a zažiť atmosféru minulosti. Vzhľadom na to, že sa nachádza v Saudskej Arábii, ktorá je pre turistov často ťažko dostupná, Mada’in Saleh zostáva menej známym turistickým miestom ako napríklad Petra v Jordánsku, ktorá je tiež významným miestom starovekej kultúry Nabatejcov.

Mada’in Saleh

Saudská Arábia sa však v súčasnosti snaží zvýšiť turistickú atraktivitu krajiny a Mada’in Saleh by mohol byť jedným z miest, ktoré by mohli prilákať viac turistov do tejto oblasti. V roku 2019 bola otvorená nová cesta, ktorá umožňuje návštevníkom jednoduchší prístup k miestu.

Okrem turistickej atraktivity má Mada’in Saleh aj významnú historickú a kultúrnu hodnotu. Stavby a hroby v tomto mieste poskytujú dôležité informácie o živote a kultúre Nabatejcov, ktorí boli významným obchodným národom v staroveku. Navyše, mnohé z týchto stavieb ukazujú vplyv iných kultúr, ktoré boli v kontakte s Nabatejcami, vrátane rímskej a gréckej kultúry.

Vzhľadom na svoju významnú historickú, kultúrnu a turistickú hodnotu, bolo miesto Mada’in Saleh v roku 2008 zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Tento status si miesto zaslúži, pretože zachováva a poskytuje informácie o jednom z najvýznamnejších miest starovekej kultúry v Saudskej Arábii a v celom svete.

Saudská Arábia ponúka ďalšie miesta

Saudská Arábia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: السعودية
Hlavné mesto: Rijád
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 23. september 1932
Rozloha: 2149690 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: saudskoarabský rial
Kód meny: SAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.029 SAR
Medzinárodný kód krajiny: SAU
Internetová doména: .sa
Predvoľba telefónneho čísla: +966

Blízke miesta do +/- 300km