Skip to content

Jadrová elektráreň Juragua

Rusi začali počas komunizmu staviať jadrovú elektráreň na Kube, lenže po rozpade ZSSR tu chátra. A Kuba sa stále musí spoliehať na dodávky zvonka.

Približná doba čítania: 2 minúty

V roku 1976 podpísali komunistickí spojenci Kuba a Sovietsky zväz dohodu o výstavbe elektrárne Juragua. Stavba prvého z dvoch reaktorov začala v roku 1983 s dátumom zahájenia prevádzky naplánovaným na rok 1993. Lenže pár rokov pre jej otvorením sa Sovietsky zväz rozpadol a tak skončil prísun potrebných financií, 300 ruských technikov sa vrátilo domov a Kuba bola donútená odložiť projekt dokončenia elektrárne, ktorú nutne potrebovala.

Bez jadrového materiálu a zásadných súčiastok elektráreň nečinne čakala až do roku 2000, kedy Kubu navštívil ruský prezident Vladimír Putin. Ten Fidelovi Castrovi ponúkol 800 miliónov dolárov na dokončenie prvého reaktora. Hoci, že sa Kuba s prísunom elektriny musí spoliehať na vonkajšie zdroje, Castro odmietol. Od projektu bolo oficiálne upustené.

Obria betonová stavba s kopulou leží u pláže na pobreží Karibiku naproti mestečku Cienfuegos. Najbližší pohľad na ňu sa ti naskytne z 2 kilometrov vzdialenej španielskej pevnosti z 18 storočia Castillo de Jagua. Vstup do elektrárne je zakázaný.

Kuba ponúka ďalšie miesta

Kuba - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Cuba
Hlavné mesto: Havana
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: socialistická republika
Dátum vzniku: 20. máj 1902
Rozloha: 109884 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: kubáínske peso
Kód meny: CUP
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR CUP
Internetová doména: .cu
Predvoľba telefónneho čísla: +0053