Skip to content

Jadrová elektráreň Rheinsberg

Táto vyradená jadrová elektráreň ponúka prehliadky riadiacej miestnosti a reaktorovej haly z čias komunizmu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Jadrová elektráreň Rheinsberg (v nemčine Kernkraftwerk Rheinsberg alebo KKW Rheinsberg) bola uvedená do prevádzky v roku 1956 ako prvý komerčný jadrový reaktor vo východnom Nemecku, ktorý využíval sovietsku technológiu a bol navrhnutý v spolupráci východonemeckých a sovietskych inžinierov.

Jadrová elektráreň Rheinsberg

Jadrová elektráreň bola zámerne ukrytá hlboko v brandenburskom lese v oblasti vybranej pre nízku hustotu obyvateľstva. Presná poloha elektrárne a existencia železnice, ktorá k nej vedie, boli prísne utajované.

Jadrová elektráreň, ktorej životnosť sa blížila ku koncu a ktorá nebola schopná splniť nové západonemecké bezpečnostné normy, bola po zjednotení Nemecka v roku 1990 odstavená. Demontáž zariadenia sa začala v roku 1995. Ako jedna z prvých jadrových elektrární v Nemecku, ktorá bola dekonštruovaná a dekontaminovaná, sa Rheinsberg stal skúšobným prípadom pre vedeckú jadrovú komunitu. Každý krok procesu bol starostlivo zdokumentovaný na fotografiách a filmoch.

Jadrová elektráreň Rheinsberg

Riadiaca miestnosť a veľká časť technickej infraštruktúry sa zachovala v podobe, v akej bola v čase svojej najväčšej slávy, a môžete ju navštíviť v rámci prehliadky vedenej bývalými zamestnancami elektrárne.

Súčasťou prehliadky je aj prezentácia o monumentálnej úlohe dekonštrukcie vysoko rádioaktívnych reaktorov elektrárne a likvidácie niekoľkých ton jadrového odpadu. Je to prekvapivo pútavý príbeh, ktorý zahŕňa politické protesty, tajné vlaky uprostred noci a rádioaktívne komponenty reaktora ukryté v maskovaných nákladných autách.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Jadrová elektráreň Rheinsberg

Nemecko - Krátke info

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49