Skip to content

Západná deffufa Kerma

Najlepšie zachovaný príklad jedinečnej stavby v núbijskej architektúre.

Približná doba čítania: 3 minúty

Predpokladá sa, že slovo defuffa pochádza buď z nubijského slova pre budovu z hlinených tehál, alebo z arabského slova daffa, čo znamená “hromada”. Na svete sa zachovali len tri deffufy, ktoré sa nachádzajú na mieste bývalého nubijského kráľovstva Kerma, ktoré existovalo v rokoch 2500 až 1500 pred n. l.

Western Defuffa

Pozostatky opevneného mesta Kerma sú jedným z najväčších archeologických nálezísk v starovekej Núbii. Archeológovia tu identifikovali systém ciest a dobre rozčlenených štvrtí. Je pravdepodobné, že táto metropola bola vyhradená pre príslušníkov kráľovskej elity a vládnucej triedy. Hoci si núbijskí vládcovia udržali nezávislosť kráľovstva takmer tisíc rokov, kráľovstvo Kerma zaniklo okolo roku 1450 pred n. l. dobytím Kush Egyptom.

Aj v súčasnosti dominuje ruinám Kermy západná Deffufa. Meria 18 metrov, má stĺpové miestnosti, chodby, maľby a svätyňu. Je to najlepšie zachovaný príklad tejto stavby v núbijskej architektúre.

Western Defuffa

Deffufa kedysi fungovala ako chrám a náboženské centrum mesta. Má viacero poschodí, pričom jednotlivé poschodia spája vnútorné schodisko, ktoré vedie na terasu na streche. Ďalšie miestnosti v podzemí boli prístupné cez galérie. Našli sa aj dôkazy o vápencovom oltári, ktorý bol postavený na obetovanie zvierat. Hoci presné funkcie deffufy nie sú úplne známe, predpokladá sa, že súviseli s náboženskými a pohrebnými praktikami. Približne dva kilometre odtiaľto sa nachádzajú pozostatky východnej deffufy, o ktorej sa predpokladá, že bola pohrebnou kaplnkou a pohrebiskom.

Western Defuffa

Vykopávky v Kerme sa začali egyptským a sudánskym prieskumom, ktorý začiatkom 20. storočia uskutočnil americký archeológ George A. Reisner. V nadväznosti na túto prácu viedol švajčiarsky archeológ Charles Bonnet v rokoch 1977 až 2003 na lokalite sériu vykopávok. Práve táto práca pomohla odhaliť dôkazy o tom, že Kerma bola veľkým, nezávislým mestským sídliskom, a nie egyptským satelitom, ako sa pôvodne predpokladalo.

Sudán ponúka ďalšie miesta

Sudán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: as-Súdán
Hlavné mesto: Chartúm
Úradné jazyky: arabčina, angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 1. január 1956
Rozloha: 1886086 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: sudánska libra
Kód meny: SDG
Kurz (za 1 € dostaneš): 624.829 SDG
Medzinárodný kód krajiny: SDN/SD
Internetová doména: .sd
Predvoľba telefónneho čísla: +249

Blízke miesta do +/- 300km