Skip to content

Pamätník bitky pri Abu Klea

Odľahlý pamätník jednej z najkrutejších bitiek, ktoré viedla viktoriánska britská armáda.

Približná doba čítania: 3 minúty

Ďaleko v púšti Bayuda, sedem hodín cesty autom severne od Khartoum, sa nachádza takmer zabudnutý pamätník veľmi slávnej bitky Abu Klea.

Abu Klea

Dňa 17. januára 1885 britskú kolónu približne 1 400 mužov, ktorá bola na ceste, aby vystriedala obkľúčeného generála Gordona v Khartoum, napadlo 13 000 mahdistických vojakov. Hoci boj netrval tak dlho (asi 15 minút), Abu Klea sa neslávne preslávila ako jedna z najťažších bitiek, aké kedy britská armáda vybojovala.

V tejto krátkej dobe došlo k extrémnym násilnostiam, ktoré zmenili “piesok púšte na sopečný červený”, pričom bolo zabitých viac ako 1 000 dervišov a 81 britských vojakov. Bol to tiež jeden z mála prípadov, keď britské vojsko rozbilo “domorodé” čaty, ako to zvečnil Rudyard Kipling v básni “Fuzzy Wuzzy”.

Abu Klea

Pamätný kameň postavený krátko po bitke uvádza mená padlých Britov a označuje miesto, kde sa približne nachádzala ľavá predná časť frontu. Miesto bitky sa nachádza v odľahlej oblasti, ktorá nie je ľahko dostupná, a preto je zriedkavo navštevovaná, ale pre tých, ktorí sa na cestu vyberú, sa za 132 rokov zmenilo len málo. Mesačná krajina spolu so šialenou horúčavou a prenikavým vetrom vytvárajú nehostinné prostredie, chôdza po povrchu železitého kameňa robí veci ešte “veselšími”, pretože statická elektrina sa vytvára prakticky na všetkom, čoho sa následne dotknete. Naozaj netreba veľa fantázie, aby sme si predstavili neľútostné boje, ktoré sa tu odohrávali v takýchto drsných podmienkach.

Okolie je posiate hrobmi britských vojakov, ktoré sú označené kameňmi a ich kosti sú podľa miestnych domorodcov občas odkrývané kvôli neúprosnému vetru. Zdá sa, že títo istí miestni obyvatelia sa k tomuto miestu správajú s rešpektom a tvrdia, že toto miesto navštevujú duchovia mŕtvych. Ak by na Zemi existovalo jedno skutočne strašidelné miesto, potom by určite nebolo veľa lepších kandidátov ako toto.

Abu Klea

Sudán ponúka ďalšie miesta

Sudán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: as-Súdán
Hlavné mesto: Chartúm
Úradné jazyky: arabčina, angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 1. január 1956
Rozloha: 1886086 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: sudánska libra
Kód meny: SDG
Kurz (za 1 € dostaneš): 642.666 SDG
Medzinárodný kód krajiny: SDN/SD
Internetová doména: .sd
Predvoľba telefónneho čísla: +249

Blízke miesta do +/- 300km