Skip to content

Stĺpy kostola na ostrove Saï

Tieto stĺpy sú jedným z mála pozostatkov zo záhadnej stratenej ríše Makúrie.

Približná doba čítania: 2 minúty

Ostrov Saï je maličký ostrov na Níle, ktorý má len päť kilometrov na šírku a 12 kilometrov na dĺžku, ale nachádzajú sa na ňom ruiny staré tisíce rokov a niekoľkých ríš. Hoci je Sudán v súčasnosti predovšetkým islamskou krajinou, v období od 7. do 14. storočia v ňom prekvitala stredoveká kresťanská ríša známa ako Makúria. Napriek dĺžke jej existencie je o Makúrii a jej obyvateľoch stále veľa nezodpovedaných otázok.

Ostrov Saï bol kedysi biskupským sídlom (rezidenciou). Posledné zvyšky kostola na ostrove Saï možno vidieť ako niekoľko osamelých stĺpov obklopených zvyškami keramiky a muriva. Old Dongola, južne od ostrova Sai, je jedinou ďalšou archeologickou lokalitou, ktorá sa zachovala z obdobia Makúrskej ríše. Bohužiaľ, keď vzniklo jazero Nasser, bola veľká časť severnej Makúrie zaplavená, vrátane jedného z jej hlavných náboženských centier, miesta, kde sa nachádza katedrála Faras.

Ostrov Saï, Sudán

Na ostrove Saï sa nachádzajú ďalšie ruiny vrátane základov egyptského mesta a chrámu, ktoré pochádzajú z roku 1500 pred n. l., pričom na mieste mesta boli objavené ruiny osmanskej pevnosti. Na ostrove sa nachádzajú aj islamské cintoríny s charakteristickými kopulovitými hrobkami.

Sudán ponúka ďalšie miesta

Sudán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: as-Súdán
Hlavné mesto: Chartúm
Úradné jazyky: arabčina, angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 1. január 1956
Rozloha: 1886086 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: sudánska libra
Kód meny: SDG
Kurz (za 1 € dostaneš): 624.436 SDG
Medzinárodný kód krajiny: SDN/SD
Internetová doména: .sd
Predvoľba telefónneho čísla: +249

Blízke miesta do +/- 300km