Skip to content

Gbadolite

"Versailles z džungle" postavený diktátorom je teraz chátrajúcim tieňom jeho majestátnosti.

Približná doba čítania: 3 minúty

Na začiatku 60. rokov 20. storočia bolo Gbadolite len dedinkou plnou chatiek z blata. Potom ale prišiel Mobutu Sese Seko, ktorý sa v roku 1965 prehlásil prezidentom. Jeho 32 rokov dlhú vládu je možné popísať ako vykorisťovanie ľudu a hýčkanie samého seba.

Počas vlády svojej krajiny, ktorú v roku 1971 premenoval na Zaire, Mobutu zrušil odbory, nechal umučiť disidentov, uskutočňoval verejné popravy s spreneveril miliardy dolárov. Jednou z výstredností, ktorú za tieto peniaze zakúpil, bola výstavba luxusnej rezidencie v Gbadolite prezývanej ako “Versailles džungle”.

Vďaka neďalekej vodnej elektrárne, ktorú nechal Mobutu postaviť v roku 1989, oplývala dedina vymoženosťami, ako boli školy, nemocnice, päťhviezdičkový hotel, továreň na Coca-Colu a tri veľké paláce, z ktorých jeden tvorili čínske pagody. Na Gbadolitskom letisku bol vystavaný VIP terminál vykladaný zlatom, na ktorom mohli pristávať aj tryskové lietadlá Concorde. Sem prilietali zahraniční hodnostári, ktorí potom boli v autách značky Mercedes-Benz prevezení do Mobutuovho súkromného paláca. Tam si mohli zaplávať v bazéne, posedieť na rokokovom nábytku a pochutnať si na delikatesách dovážaných letecky z Francúzska.

Keď Mabutuov režim v roku 1997 padol a on o niekoľko mesiacov zomrel na rakovinu prostaty, začali lesklé časti Gbadolite blednúť. Stovky Mabutuových zamestnancov od šoférov a kuchárov až po služobné prestali do paláca dochádzať. Burina začala obrastať mramor, sklo i zlato komplexu.

Brána do Mobutuovho paláca je dodnes nedotknutá, samostatná budova však už nemá niekoľko striech. Oceľové trámy tak tvoria len kostru kedysi luxusnej rezidencie. V jednej z budov je dnes škola.

Zachovali sa taktiež niektoré fresky zobrazujúce Mobutua v jeho typickom klobúku z leopardej kože. Jeho usmievajúca sa tvár tak Gbadolite obýva dodnes.

Konžská demokratická republika ponúka ďalšie miesta

Konžská demokratická republika - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Congo
Hlavné mesto: Kinshasa
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 30. jún 1960
Rozloha: 2344858 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: konžský frank
Kód meny: CDF
Kurz (za 1 € dostaneš): 2972.733 CDF
Medzinárodný kód krajiny: COD/CD
Internetová doména: .cd
Predvoľba telefónneho čísla: +243

Blízke miesta do +/- 300km