Skip to content

Kávová dedina Manyate

Etiópsky prales v oblakoch chráni niektoré z posledných voľne rastúcich rastlín arabiky.

Približná doba čítania: 2 minúty

Harenna leží asi 250 km juhovýchodne od Addis Abeby v Etiópii. Dažďový prales, ktorý je chránený v rámci národného parku Bale Mountains, ukrýva spleť flóry pod rúškom často sa vyskytujúcej nízkej oblačnosti. Medzi hustou zeleňou rastie jedna z posledných divokých káv na svete.

Väčšina ľudí nikdy neochutnala divokú kávu. Farmári, ktorí ju pestujú, sú takmer výlučne zodpovední za všetky komerčne dostupné zrná. Etiópia je domovom niektorých z posledných zvyšných divokých rastlín arabiky (podľa štúdie z roku 2017 hrozí vyhynutie takmer 60 % divokej kávy na svete). Šálku z týchto rastlín môžete ochutnať v Manyate Coffee Village, ktorá sa nachádza na južnom okraji Harenny. Tu, v nadmorskej výške približne 5 250 metrov, sa arabike darí v tieni mohutných machovitých stromov.

Poľnohospodári žijúci v tejto oblasti sú od tejto plodiny závislí a približne 3 000 osôb zbiera kávové čerešne z lesa Harenna. Zberači vyberajú jasne červené plody ručne, pričom podľa organizácie Slow Food International “im v tom často bránia paviány”. Po zbere nie je potrebné žiadne spracovanie ani čistenie; poľnohospodári jednoducho nechajú svoju úrodu sušiť v zavesených sieťach alebo na slnku.

Obyvatelia Manyate založili komunitnú skupinu známu ako Združenie Sankate s cieľom lepšie rozvíjať drobný pralesný priemysel. Návštevníci môžu ochutnať miestnu kávu a med, kúpiť si remeselné výrobky, kempovať a absolvovať prehliadky so sprievodcom. Kaviareň Sankate ponúka tradičné etiópske kávové obrady a počas sezóny zberu si hostia môžu sami odtrhnúť dozreté čerešne.

Etiópia ponúka ďalšie miesta

Etiópia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: የኢትዮጵያ
Hlavné mesto: Addis Ababa
Úradné jazyky: amharčina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 21. augusta 1995
Rozloha: 1104300 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: etiópsky birr
Kód meny: ETB
Kurz (za 1 € dostaneš): 62.432 ETB
Medzinárodný kód krajiny: ETH/ET
Internetová doména: .et
Predvoľba telefónneho čísla: +251