Skip to content

Levica z Gobedry

Podľa jednej z miestnych legiend vznikol tento obraz počas boja medzi divokou levicou a archanjelom Michalom.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pár kilometrov západne od starobylého mesta Axum stojí izolovaný kopec Gobo Dura, známy aj ako Gobedra. Mesto v Etiópii je známe kamenárstvom, vrátane komplikovane vyrezávaných stél a pozoruhodného diela starodávneho umenia známeho ako levica z Gobedry.

Lioness of Gobedra

Prvýkrát ho západnému svetu opísali nemeckí archeológovia v roku 1913, miestny ho však poznali oveľa dlhšie. Pôvod tri metre dlhej sochy, vyrytej na obrovskom balvane syenitu, bol po istý čas záhadou. Jeden miestny príbeh hovorí, že rezba je pozostatkom z ohromnej bitky medzi divokou levicou a archanjelom Michaelom. Hovorí sa, že keď Michael hodil svojho súpera do skaly, náraz bol taký veľký, že na skale zostal obraz šelmy. Pravda je stále predmetom špekulácií, ale kamenná levica je pravdepodobne stará tisíce rokov.

Pretože stojí pri ceste vedúcej do Axum, je možné, že skalné umenie bolo starodávnym medzníkom. To sa nepotvrdilo a zostáva neznáme, kedy bola vytvorená, kto ju vyrobil alebo na aký účel.

Lioness of Gobedra

Na rovnakom balvane, tiež neznámeho pôvodu, je tiež viditeľná ďalšia rytina, ktorá zobrazuje grécky kríž. Neďaleko sa nachádza starodávny kameňolom zvaný Wuchate Golo, kde sa údajne vyrezávali slávne stély v Axume. Aj tu možno vidieť niektoré nedokončené opustené stély.

Etiópia ponúka ďalšie miesta

Etiópia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: የኢትዮጵያ
Hlavné mesto: Addis Ababa
Úradné jazyky: amharčina
Štátne zriadenie: federatívna republika
Dátum vzniku: 21. augusta 1995
Rozloha: 1104300 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: etiópsky birr
Kód meny: ETB
Kurz (za 1 € dostaneš): 62.432 ETB
Medzinárodný kód krajiny: ETH/ET
Internetová doména: .et
Predvoľba telefónneho čísla: +251

Blízke miesta do +/- 300km