Skip to content

Kemp Century (projekt Iceworm)

Atómový tábor z čias studenej vojny pochovaný pod ľadom sa teraz objavuje v dôsledku globálneho otepľovania.

Približná doba čítania: 4 minúty

Projekt Iceworm bol tajnou americkou operáciou z obdobia studenej vojny, ktorej cieľom bolo naplánovať miesta na odpaľovanie rakiet pod ľadom v Grónsku. V pláne bolo vykopať 4 000 kilometrov tunelov, v ktorých by sa skladovalo a možno jedného dňa aj odpálilo 600 jadrových rakiet.

Grónsko bolo ideálnym miestom pre svoju blízkosť k Rusku, čo však zároveň robilo výstavbu oveľa riskantnejšou. Pred Dánskom, ktorého je Grónsko súčasťou, bola utajená. Nemôžete však kopať tisícky kilometrov v ľade a očakávať, že si to nikto nevšimne.

Preto americká armáda ako zásterku tvrdila, že stavia “Camp Century”, “výskumné zariadenie”, ktoré schválilo Dánsko. Postavili ho v roku 1960 neďaleko leteckej základne Thule a jeho deklarovaným účelom bolo študovať stavebné techniky a vykonávať vedecké experimenty v arktických podmienkach. V skutočnosti to bola len zásterka; podzemné výskumné zariadenie poskytlo USA zámienku na kopanie pod zemou na umiestnenie rakiet.

Hoci Camp Century bol diverznou akciou, nebol úplne prázdny. Vŕtanie hlboko do ľadu umožnilo vedcom študovať tisíce rokov klimatickej histórie. Mohli tiež nazrieť do minulosti pozorovaním zárodkov zachovaných vo vode, ktorá sa roztopila z ľadovcov. Ľudia tu žili a pracovali po celý rok – podzemný tábor zahŕňal kaplnku, divadlo a hobby obchod, všetko sa nachádzalo vo vzájomne prepojených tuneloch, niečo ako mravenisko. Všetku elektrinu dodával prvý mobilný jadrový reaktor na svete, ktorý bol zmontovaný inde a potom umiestnený v hlbokých závejoch snehu.

Hoci sa v Camp Century použili niektoré tradičné stavebné materiály ako drevo a oceľ, väčšina tunelov bola jednoducho vyhĺbená do ľadu (odtiaľ názov “Iceworm”). Predpokladalo sa, že tábor vydrží desať rokov bez výraznej údržby, ale ľadovce sa pohybovali rýchlejšie, ako sa očakávalo, čo ho nakoniec urobí nepoužiteľným. Bol evakuovaný, niekoľko rokov zriedkavo využívaný a v roku 1967 úplne opustený.

Keď bol tábor Century opustený, zostal takmer celý neporušený. Americká armáda predpokladala, že sústavné sneženie a drviace ľadovce navždy uzavrú výskumné zariadenie. V roku 2016 však vyšetrovanie odhalilo, že kvôli globálnemu otepľovaniu, ktoré spôsobilo roztápanie ľadovej pokrývky zakrývajúcej Camp Century, môže byť zariadenie odkryté do konca storočia, možno aj skôr. Ak a keď sa tak stane, akýkoľvek odpad – rádioaktívny alebo iný -, ktorý sa odhalí spolu so základňou, by mohol narušiť okolité ekosystémy – úplne nezamýšľaný dôsledok prísne tajného sprisahania z čias studenej vojny.

Grónsko ponúka ďalšie miesta

Grónsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Kalaallit Nunaat
Hlavné mesto: Nuuk
Úradné jazyky: grónčina
Štátne zriadenie: autonómne územie Dánska s vlastnou vládou a parlamentom
Dátum vzniku: 1. mája 1979
Rozloha: 2166086 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: dánska koruna
Kód meny: DKK
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.459 DKK
Medzinárodný kód krajiny: GL/GRL
Internetová doména: .gl
Predvoľba telefónneho čísla: +299

Blízke miesta do +/- 300km