Skip to content

Ľadovec Perito Moreno

Táto ohromujúca masa ľadu sa rozprestiera na ploche 46 km² a stále rastie

Približná doba čítania: 2 minúty

Ak by ste v živote mali navštíviť len jeden ľadovec, Perito Moreno by bol vhodnou voľbou. Týči sa nad tyrkysovou ľadovcovou vodou patagónskeho národného parku Los Glaciares, žiari oslepujúcou bielou farbou a vyžaruje chladné odtiene modrej. Na rozdiel od väčšiny ostatných ľadovcov na Zemi, Perito Moreno stále rastie.

Ľadovec Perito Moreno, pomenovaný po cestovateľovi z 19. storočia, je v súčasnosti dlhý 31 kilometrov a nad vodou sa týči do priemernej výšky 73 metrov. Celkovo ľadovec pokrýva približne 46 štvorcových kilometrov. Je súčasťou ľadového poľa nachádzajúceho sa v Argentíne aj v Čile, ktoré je treťou najväčšou zásobárňou sladkej vody na svete. Je súčasťou oblasti známej ako Argentínske Andy a v roku 1981 sa stal súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

V bezpečnej vzdialenosti od ľadovca sa nachádzajú vyhliadkové plošiny s výhľadom na jazero Argentino, ktoré je koncovým bodom ľadovca. Môžete sa dostať celkom blízko – až tak, že v podstate cítite, ako vám ľadovec vháňa do tváre studený vzduch.

Ľadovec Perito Moreno

Ak chvíľu počkáte, budete pravdepodobne svedkami toho, ako sa obrovské kusy ľadovej masy odlomia a zrútia do vody, čím vytvoria mohutný, duniaci hukot. K dispozícii sú pešie chodníky, ktoré vám umožnia prezrieť si ľadovec z niekoľkých rôznych vyhliadkových bodov, ako aj loď, ktorá vás vezme na 45-minútovú plavbu okolo jeho základne. Existujú aj trekingové túry, ktoré vás zavedú na prechádzky po častiach samotného ľadovca, obklopeného krásnou patagónskou scenériou lesov a hôr.

Argentína ponúka ďalšie miesta

Argentína - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Argentina
Hlavné mesto: Buenos Aires
Úradné jazyky: španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 9. júl 1816
Rozloha: 2780400 km²
Časové pásmo: UTC -3:00
Mena: argentínske peso
Kód meny: ARS
Kurz (za 1 € dostaneš): 1006.967 ARS
Medzinárodný kód krajiny: RA
Internetová doména: .ar
Predvoľba telefónneho čísla: +54

Blízke miesta do +/- 300km