Skip to content

Khamriin Khiid

Mongolskí budhisti veria, že tento kláštor v púšti Gobi je centrom duchovnej energie sveta.

Približná doba čítania: 3 minúty

Podľa mongolského budhizmu sa na mieste uprostred púšte Gobi sústreďuje najsilnejšia duchovná energia na svete. Na označenie tohto miesta bol v 19. storočí postavený kláštorný komplex Khamriin Khiid.

Khamriin Khiid

Pôvodný kláštor Khamriin Khiid založil v roku 1820 Danzanravjaa, známy ako strašidelný vznešený svätec z Gobi, ktorý spozoroval obrovskú energiu tohto miesta. V čase svojho najväčšieho rozmachu kláštor hostil až 500 mníchov a v rámci komplexu zahŕňal viac ako 80 chrámov.

Danzanravjaa bol veľký učenec a praktizujúci umelec, ako aj sociálny reformátor. V kláštore zriadil divadlo, v ktorom si ľudia mohli rozvíjať svoje spevácke a herecké schopnosti, a verejnú školu, ktorá podporovala vzdelávanie mužov aj žien.

Živý a produktívny kláštor bol zničený v roku 1937 v dôsledku komunistickej čistky proti náboženstvám a Khamriin Khiid bol do dnešnej podoby obnovený v roku 1990. Dnes ho každý deň na úsvite navštevujú stovky pútnikov, aby využili duchovnú energiu, ktorá podľa povesti prúdi pri zrode nového dňa.

Shambala, ústredný bod komplexu, je obklopená 108 stúpami, ktoré obklopujú ďalšie sväté pamiatky a chrámy, z ktorých najvýznamnejší má veľký pár očí hľadiacich na návštevníkov. Hovorí sa, že uzavretý priestor je teplejší vďaka energii, ktorá vyžaruje zo Shambaly, a nie je zriedkavosťou vidieť pútnikov, ktorí si vyzúvajú topánky, aby lepšie absorbovali energiu.

Ďalšou formou uctievania je hádzanie ryže, prosa, mlieka a vodky na pomníky. Ďalší návštevníci chodia okolo a spievajú pieseň zloženú pre Khamriin Khiid. Mimo areálu ohrady sa nachádza séria jaskýň, v ktorých Danzanravjaa a ďalší mnísi meditovali 108 dní, dve obrovské mohyly v tvare pŕs pokryté mliekom, zvon poháňaný vetrom a samotný kláštor.

Mongolsko ponúka ďalšie miesta

Mongolsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Монгол
Hlavné mesto: Ulanbátar
Úradné jazyky: mongolčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 11. júl 1921
Rozloha: 1564116 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: mongolský tugrik
Kód meny: MNT
Kurz (za 1 € dostaneš): 3698.209 MNT
Medzinárodný kód krajiny: MNG/MN
Internetová doména: .mn
Predvoľba telefónneho čísla: +975