Skip to content

Kláštor Gandantegchinlen

Gandan, založený pred stovkami rokov, je stále hlavným budhistickým kláštorom v Ulánbátare.

Približná doba čítania: 2 minúty

Gandantegchinlen, alebo Gandan, ako ho nazývajú miestni obyvatelia aj návštevníci, bol kedysi jednou z mála stabilných budov v tomto meste nomádov, ktorí žili v stanoch. Slúžil ako hlavný budhistický chrám až do komunistickej doby, keď bolo náboženstvo potlačené a väčšina budhistických chrámov v Mongolsku bola zničená.

Kláštor bol pôvodne založený začiatkom 19. storočia mimo mesta Khüree (dnes známeho ako Ulánbátar). Jeho názov sa prekladá ako “veľké miesto úplnej radosti”. Kláštorný komplex sa skladá z viacerých svätýň, chrámov a zhromaždísk.

Gandan bol zatvorený v roku 1939 počas protináboženských perzekúcií v Mongolsku a mnohé z jeho budov boli zbúrané. V roku 1944 bol kláštor znovu otvorený a takmer 50 rokov bol jediným aktívnym kláštorom v krajine.

Od 90. rokov 20. storočia bol Gandan obnovený do pôvodnej podoby a znovu otvorený pre veriacich. Po mnohých nedávnych rekonštrukciách stojí za návštevu, aby ste spoznali súčasnú úlohu budhizmu v Mongolsku. Prístavba veľkej zhromaždovacej sály Battsagaan, ktorá susedí s hlavným chrámom, dodáva komplexu na veľkoleposti.

Vo vnútri hlavného chrámu stojí Avalokitesvara, najvyššia krytá stojaca socha Budhu na svete s výškou 26 metrov. Socha je miestnym známa pod svojím tibetským menom Chenrézik. Prejdite sa v smere hodinových ručičiek a pozrite si stovky menších sôch, ktoré obklopujú interiér chrámu.

Mongolsko ponúka ďalšie miesta

Mongolsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Монгол
Hlavné mesto: Ulanbátar
Úradné jazyky: mongolčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 11. júl 1921
Rozloha: 1564116 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: mongolský tugrik
Kód meny: MNT
Kurz (za 1 € dostaneš): 3652.053 MNT
Medzinárodný kód krajiny: MNG/MN
Internetová doména: .mn
Predvoľba telefónneho čísla: +975

Blízke miesta do +/- 300km