Skip to content

Knižnica chýb

Knižnica, v ktorej sú tisíce kníh, ktoré opisujú, ako sa vyhnúť ďalšej veľkej recesii.

Približná doba čítania: 2 minúty

V rokoch 1929 a 2008 ekonomickí experti všade tvrdili, že presne vedia, čo robia, ale ani jeden z nich nedokázal napraviť sériu chýb, ktoré spôsobili kolaps svetovej ekonomiky. Aby sa predišlo budúcim finančným katastrofám, knižnica v škótskom Edinburghu zostavila zbierku racionálnej ekonomickej literatúry, ktorej cieľom je vzdelávať novú generáciu ekonómov.

Knižnica chýb obsahuje viac ako 2 000 kníh, ktoré sa týkajú ekonomiky a financií. Malá, útulná miestnosť, ktorá tvorí knižnicu, je plná kníh od autorov ako Karl Marx, Milton Friedman, Paul Krugman a Michael Lewis. Súhrnne sa zbierka venuje všetkým krajinám na svete.

Knižnica chýb

Knižnica chýb bola inšpirovaná veľkou recesiou v roku 2008, ktorá podľa kurátorov knižnice poslúžila ako dokonalý príklad toho, ako “múdri ľudia stále robia hlúposti”.

Knižnica šíri presvedčenie, že kvantitatívne ekonomické algoritmy poskytujú falošný pocit objektivity a že dôverovať týmto nedokonalým modelom je recept na katastrofu. Knihy ponúkajú čitateľom možnosť vrátiť sa k finančnej histórii ako k spôsobu, ako sa poučiť z minulých chýb namiesto spoliehania sa na to, ako by mala ekonomika teoreticky fungovať na základe nereálnych predpokladov.

Jej poslaním je poskytnúť vysokoškolským študentom presnejšie ekonomické vzdelanie, ucelené chápanie finančnej histórie a pochopenie toho, ako využiť knihy ako zdroj informácií na zabránenie ďalšej recesii.

Ak patríte k ľuďom, ktorým záleží na svetovej ekonomike, nemali by ste pochybovať o tom, že návšteva Knižnice chýb by nebola omylom.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.845 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44