Skip to content

Artušovo sedlo

Táto vyhasnutá sopka sa týči nad Edinburgom a je výnimočná svojím panoramatickým výhľadom na mesto.

Približná doba čítania: 2 minúty

Je pozoruhodné, že Artušovo sedlo, veľký kopec juhovýchodne od Edinburghu, bol pred mnohými miliónmi rokov aktívnou sopkou. Teraz neaktívna sopečná zátka sa nachádza vo výške 251 metrov a ponúka fantastický výhľad na mesto Edinburgh, North Berwick na východnom pobreží Škótska a Severné more za ním.

Arthur's Seat, Scotland

Predpokladá sa, že približne pred 350 miliónmi rokov vzniklo Artušovo sedlo sopečnou erupciou a dva hrboľaté vrcholy sú tým, čo zostalo z hlavných výduchov sopky (odkiaľ sa pred mnohými rokmi vylievala horúca láva). Tento ikonický tvar je rozpoznateľný zo všetkých strán mesta a miestni obyvatelia ho často používajú ako navigačný bod pri orientácii.

Presný pôvod názvu je nejasný a najčastejšou teóriou, ktorú predkladajú historici, je, že ide o miesto legendárneho Camelotu, domova kráľa Artuša a jeho vznešených rytierov Rytierskeho stola. Dodnes sa tu zachovala stará tradícia, podľa ktorej si tu každoročne na 1. mája mladé miestne ženy umývajú tvár v rose na svahu kopca. Podľa legendy im to umožnilo zachovať si mladosť a priniesť večnú krásu.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.845 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44