Skip to content

Bokbåten (Knižná loď)

Dvakrát ročne táto plávajúca knižnica dopraví tisíce kníh na vzdialené ostrovy štokholmského súostrovia.

Približná doba čítania: 2 minúty

Švédsko a jeho severskí susedia patria medzi najgramotnejšie krajiny na svete. Tieto národy sa môžu pochváliť množstvom novín a verejných knižníc, ako aj komfortným prístupom k počítačom a silným vzdelávacím zdrojom pre svojich obyvateľov.

Knižná loď

Prístup ku knihám a zdrojom však môže byť pre niektorých ťažšie dostupný, najmä pre tých, ktorí žijú na odľahlých ostrovoch štokholmského súostrovia – najväčšej skupine ostrovov vo Švédsku a druhej najväčšej v Baltskom mori.

V snahe bojovať proti tejto prekážke a zároveň pokračovať vo svojej priorite gramotnosti si Štokholmská knižničná služba dvakrát ročne prenajíma na týždeň loď a priváža knihy na 23 obývaných ostrovov. Každú jar a jeseň je loď naplnená približne 3 000 knihami a plaví sa pozdĺž východného pobrežia Štokholmu ako vodná knižnica.

Knižná loď

Po zakotvení obyvatelia nastúpia na palubu, aby vrátili predtým vypožičané knihy, ako aj vypožičali si nové – niektorí si dokonca objednávajú knihy vopred. Po vrátení a vyzdvihnutí všetkých kníh loď odpláva do ďalšieho cieľa.

Švédska knižná loď (bokbåten) začala slúžiť komunite v roku 1953 po tom, čo úradníci považovali zriaďovanie miestnych pobočiek knižníc na celom súostroví za príliš nákladné. Skúšobná prevádzka lode si získala veľkú chválu a pozornosť miestnych médií a dokonca sa objavila v krátkom filme, ktorý sa premietal počas Týždňa knihy v roku 1954. Od začiatku tejto iniciatívy slúžilo ako nosiče gramotnosti šesť lodí. Rödlöga má túto česť od jesene 2016.

Knižná loď

Švédsko ponúka ďalšie miesta

Švédsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Sverige
Hlavné mesto: Štokholm
Úradné jazyky: švédčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 450295 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: švédska koruna
Kód meny: SEK
Kurz (za 1 € dostaneš): 11.229 SEK
Medzinárodný kód krajiny: SWE/SE
Internetová doména: .se
Predvoľba telefónneho čísla: +46

Blízke miesta do +/- 300km