Skip to content

Uličky v Mary King’s Close

Ulice zo 17. storočia skryté pod Edinburghom boli kedysi živnou pôdou pre čiernu smrť. Dnes sú už dostupné od roku 2003 aj verejnosti....

Približná doba čítania: 2 minúty

Podľa legendy boli v 40. rokoch 17. storočia obyvatelia uličiek v Mary King’s Close, ktorí sa nakazili morom, zamurovaní zaživa. Skutočne udalosti neboli až tak desivé, ale príbeh je to stále dostatočne napínavý na to, aby tomuto miestu zaistil zmienku v učebniciach dejín Škótska.

V 17. storočí sa na veľkom území Škótska rozšíril mor a zahubil štvrtinu obyvateľov krajiny. Uzavrené a špinavé uličky v Edinburghu boli pre šírenie nákazy ideálne. Ešte viac to platilo pre Mary King’s Close, ktorá sa skladá z uzučkých uličiek, čiastočne zapustených v zemi, kde v tej dobe žilo asi 500 obyvateľov. Doktor George Rae sa musel chodiť starať o tých, ktorí už príliš zoslabli, aby sa sami dostavili na prehliadku. Doktora pred nákazou chránil kožený hábit zahaľujúci celé telo a maska s dlhým zobákom. Liečenie prebiehalo tak, že lekár chorému odrezal zasiahnutú tkáň a následne ranu vypálil do biela rozžeraveným kutáčom. Táto technika bola neskutočne bolestivá, ale účinná.

Uličky v Edinburgh

Mary King’s Close bolo v dobe moru držané v karanténe a v 50. rokoch 18. storočia bola celá štvrť zhora zastavaná, keď na nej vyrástla budova novej radnice. Od roku 2003 sa do Mary King’s Close môžu pozrieť návštevníci, ktorých zaujíma hrôzostrašná história a duchárske príbehy. V úzkych uličkách vraj straší duch desaťročného dievčatka Annie. Tí, ktorí v prízrak veria, tvrdia, že v jej izbe pociťujú veľké výkyvy teplôt a podivný pocit niekoho prítomnosti. Podľa hromady hračiek, paneniek a sladkostí je jasné, že Annie má veľa priaznivcov.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.855 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km