Skip to content

Kráľovské observatórium Edinburgh

Hoci niektoré budovy pochádzajú ešte z viktoriánskej éry, tento výskumný ústav sa stále zaoberá špičkovým astronomickým výskumom.

Približná doba čítania: 3 minúty

Edinburgh je mesto, ktoré je po stáročia známe svojím vedúcim postavením v oblasti intelektuálnej vedy, vrátane výskumu astronómie. Tento predmet sa v Edinburghu vyučoval od roku 1583 a v roku 1818 vybudoval Edinburský astronomický inštitút na Carlton Hill Playfair Observatory. Na kráľa Juraja IV. urobila astronómia v Škótsku taký dojem, že pri svojej návšteve v roku 1822 určil Carlton Hill za kráľovské observatórium. Prvým škótskym kráľovským astronómom, ktorý viedol observatórium, bol Thomas Henderson. Henderson, ktorý bol vymenovaný v roku 1834, bol známy aj tým, že ako prvý astronóm meral vzdialenosti hviezd pomocou paralaxy (mierny posun polohy blízkych hviezd voči hviezdam v pozadí, ktorý sa prejavuje, keď sa Zem nachádza na rôznych miestach svojej obežnej dráhy).

Kráľovské Observatórium Edinburgh

Po 50 rokoch však zariadenia observatória chátrali, organizácia mala finančné problémy a svetlá mesta Edinburgh sťažovali pozorovanie z Carlton Hill. Kráľovská komisia odporučila zrušiť observatórium ako národnú inštitúciu a odovzdať zariadenia Edinburskej univerzite.

Zasiahol však gróf z Crawfordu, ktorý daroval svoju knižnicu astronomických kníh a rukopisov a svoje observatórium v Aberdeenshire spolu s vybavením tohto observatória, aby Kráľovské observatórium mohlo pokračovať v činnosti. Táto zbierka je stále k dispozícii na nahliadnutie v observatóriu. To podnietilo vládu, aby financovala výstavbu nového observatória asi 3 km južne od edinburského Starého mesta na Blackford Hill. Nové zariadenie bolo dokončené v roku 1896.

Kráľovské observatórium v Edinburghu odvtedy naďalej pôsobí na tomto mieste. Pôvodné budovy z neskorej viktoriánskej éry sa síce zachovali, ale v priebehu rokov bolo postavených niekoľko ďalších budov, pretože sa rozšíril počet zamestnancov aj výskumných činností observatória. Aj keď sa ďalekohľady na tomto mieste už nepoužívajú na vedecké pozorovania, stále sa podieľa na špičkovom astronomickom výskume, ktorý zahŕňa ďalekohľady po celom svete a vo vesmíre vrátane vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba.

Inštitúcia sa však stále venuje aj vzdelávaniu a práci s miestnou komunitou a dokonca organizuje viaceré podujatia a prednášky, vďaka čomu sa každý môže dozvedieť viac o astronomickom výskume v Edinburghu.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.845 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km